bielszowice 1Związkowcy z należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Ruda zwrócili się w piśmie do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacek Sasina o zmianę zapisów umowy społecznej i wydłużenie funkcjonowania ruchu Bielszowice. Powołują się na wyniki prac zespołu, który miał przeanalizować możliwości wykorzystania zasobów węgla koksowego w zakładzie. Związkowcy chcą, żeby zakład fedrował co najmniej do 2029 roku.

Podpisana w minionym roku umowa społeczna mówi o tym, że ruchy Bielszowice i Halemba (będące częścią należącej do PGG KWK Ruda) mają osobno funkcjonować do 2023 roku. W tym roku mają zostać połączone w jeden ruch, który ma zakończyć eksploatację w 2034 roku.

Połączenie to jednak faktyczna likwidacja Bielszowic, ale furtką do wydłużenia życia zakładu mogą być - zgodnie z zapisami umowy społecznej - znajdujące się tam zasoby węgla koksowego. W dokumencie znalazł się zapis, że możliwości wydobycia surowca w ruchu Bielszowice zostaną przeanalizowane do 2022 roku.

Związkowcy w piśmie do wicepremiera Sasina z dnia 29 marca br. powołują się właśnie na ustalenia zespołu, który przeprowadził taką analizę.

„Zgodnie z zapisem umowy społecznej został powołany zespół ds. przeanalizowania możliwości wykorzystania zasobów węgla koksowego z Ruchu Bielszowice. Zespół ten kończy prace i formułuje wnioski końcowe. Po szczegółowej analizie wspólnie z kierownictwem kopalni zgodnie stwierdzamy, że Ruch Bielszowice posiada do wydobycia w partii centralnej i w partii Borowa około 14 mln ton węgla, które są udostępnione i nie wymagają nadzwyczajnych dodatkowych inwestycji. Dodatkowe 22 mln udokumentowanych zasobów operatywnych znajdujące się w całym obszarze górniczym KWK Ruda dają możliwości produkcyjne na poziomie 36 mln t węgla koksowego i wysoko energetycznego. W przypadku inwestycji w pogłębienie szybu VI powyższe przedstawione zasoby zwiększają się o kolejne 49 mln ton węgla. Udokumentowane zasoby operatywne Kopalni Ruda dają możliwość stabilnego wydobycia przez wiele lat. Biorąc pod uwagę możliwości produkcyjne węgla koksowego oraz planowane wydobycie szacuje się iż w najbliższych latach KWK Ruda Ruch Bielszowice może produkować rocznie od 500 tys. do 700 tys. ton węgla koksowego, który znajdzie zbyt w polskich jak i europejskich koksowaniach” - czytamy w piśmie, którego sygnatariuszami są przedstawiciele wszystkich największych central związkowych działających w KWK Ruda, m.in. „Solidarności”, ZZG w Polsce, Sierpnia 80 i „Kadry”.

„W świetle powyższych wniosków zasadne staje się wykorzystanie zasobów węgla koksowego oraz możliwości produkcyjnych i uruchomienie wydobycia w nowych partiach złóż na Ruchu Bielszowice. Obserwując jednocześnie bieżącą sytuację geopolityczną i pojawiające się niebezpieczeństwo węgla na rynkach międzynarodowych, a co za tym idzie kłopotami w dostawie tego surowca dla krajowych odbiorców w trosce o bezpieczeństwo energetyczne Polski wnioskujemy o pilne podjęcie decyzji w zakresie wydłużenia funkcjonowania Ruchu Bielszowice KWK Ruda co najmniej do 2029 roku, a w związku z tym zmianę zapisów umowy społecznej i korekty wniosku notyfikującego do KE” - napisali związkowcy.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Witold Gałązka/ARC

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056