Górnicy stracą na Polskim Ładzie? Związkowcy piszą do ministra
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
W ocenie przedstawicieli Związku Zawodowego Górników w Polsce nowe przepisy podatkowe wprowadzone w ramach programu „Polski Ład” spowodują obniżenie wynagrodzeń pracowników górnictwa. W tej sprawie napisali do ministra finansów Tadeusz Kościńskiego.
Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce w czwartek (13 stycznia) wystosowała w tej sprawie pismo skierowane do ministra finansów. Związkowcy piszą w nim, że wprowadzone od 1 stycznia nowe przepisy podatkowe negatywnie wpłyną na wynagrodzenia pracowników górnictwa.
„Związek Zawodowy Górników w Polsce zwraca uwagę, że systemy wynagradzania stosowane w górnictwie są bardzo skomplikowane i charakteryzują się dużą liczbą elementów nieperiodycznych, takich jak nagrody roczne, nagrody jubileuszowe, Barbórki, premie i in. Z powyższych względów, wprowadzona przez ustawodawcę tzw. „ulga dla klasy średniej”, której celem jest ochrona przed nadmiernym obciążeniem podatkowym pracowników, w przypadku pracowników górnictwa węgla kamiennego nie spełni swojej roli. Pracownik, który będzie korzystał comiesięcznie z ulgi może utracić ją w całości, w związku z wypłatą Barbórki, nagrody rocznej, nagrody jubileuszowej czy premii, jeśli jego roczne wynagrodzenie przekroczy wskazany w ustawie próg, nawet o niewielką kwot” - można przeczytać w liście.
Jak wskazują taka sytuacja może dotyczyć nie tylko górników pracujących w przodkach i ścianach, ale też pracowników dozoru pod ziemią, ratowników górniczych oraz pracowników przeróbki mechanicznej węgla.
„Trudno uznać za zgodne z zasadami współżycia społecznego obniżanie wynagrodzeń górnikom, którzy świadczą prace w warunkach szczególnie uciążliwych szkodliwych i niebezpiecznych, nierzadko z narażeniem własnego życia i zdrowia. Nadto zastosowany mechanizm przyznania ulgi, jest niesprawiedliwy i krzywdzący pracowników, którzy przekraczając, nawet o minimalną kwotę, ustawowy próg, utracą całą ulgę. Wobec powyższego wnioskujemy o dokonanie takich zmian przepisów podatkowych, które zagwarantują, że wynagrodzenia pracowników górnictwa nie ulegną obniżeniu, a nadto, że przekroczenie przez pracownika progu dochodowego nie spowoduje utraty prawa do „ulgi dla klasy średniej”” - napisano w liście.
źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Maciej Dorosiński