Wtorkowe, 9 lutego, rozmowy na temat umowy społecznej dla górnictwa trwały niespełna 6 godzin. Dokument ma szanse ujrzeć światło dzienne w ciągu kilku najbliższych tygodni, a jak wyjaśnił po spotkaniu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, udało się rozwiać większość wątpliwości.

- Wątpliwości już chyba za nami. Myślę, że najważniejsza rzecz, jaka się dzisiaj wydarzyła to to, że mieliśmy prezentację tego, co rząd przyjął, a z naszego punktu widzenia jest niezwykle ważne, czyli Polityka Energetyczna Polski do roku 2040. Są w uchwale Rady Ministrów dwa niezwykle ważne zobowiązania, czyli to, że PEP jest nadal dokumentem otwartym i jej kształt będzie wynikał z tego, co ustalimy w ramach umowy społecznej. Druga, być może nawet ważniejsza sprawa jest taka, że rząd zobowiązał się, że wszystkie niskoemisyjne technologie, które proponujemy w naszym porozumieniu mają być wprowadzone do PEP – wyjaśnił związkowy lider, podkreślając, że „z perspektywy spalania węgla jest to niezwykle istotne bo pozwoli spalić od 10 do 14 mln t węgla”.

Jak dodał, rozwiane zostały też wątpliwości dotyczące tzw. osi czasu. - Czyli tego, co było ustalone, że kończymy wydobycie w Polsce w roku 2049 i wszystkie daty dotyczące kopalń są zachowane – zapewnił.

Następnym krokiem w kierunku przygotowania umowy społecznej będą prace zespołów roboczych, które rozpoczynają się już w najbliższy czwartek.

- Jest ambitny cel, aby na początku marca podpisać porozumienie – zaznaczył Kolorz.

We wtorkowych rozmowach oprócz liderów związkowych udział wzięli też minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka oraz pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń, który już przed rozpoczęciem spotkania zapewniał, że przedstawione zostaną zapisy, gwarantujące stronie społecznej to, czego oczekiwała, czyli tego, iż w sytuacji, która będzie tego wymagała, zmiany w PEP są możliwe.

Przypomnijmy, że poprzednio strony w ramach rozmów nad umową społeczną dla górnictwa spotkały się 25 stycznia, także w Katowicach. Rozmowy trwały wówczas blisko siedem godzin i ustalono m.in., że podstawą do dalszych rozmów na temat umowy społecznej dla górnictwa będzie dokument przygotowany przez stronę związkową.

źródło: nettg.pl, autor: BAR

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056