W poniedziałek, 25 stycznia, ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęli konkluzje w sprawie dyplomacji klimatycznej i energetycznej oraz realizacji zewnętrznego wymiaru Europejskiego Zielonego Ładu. Ministrowie wskazali między innymi na trwałe zagrożenie dla ludzkości zmianami klimatycznymi i wezwali do wycofania wsparcia dla paliw kopalnych.

W swoich konkluzjach Rada uznaje, że zmiany klimatyczne stanowią egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości. Zauważa, że globalne działania w dziedzinie klimatu wciąż nie spełniają tego, co jest konieczne do osiągnięcia długoterminowych celów porozumienia paryskiego i agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.

- Jesteśmy w kluczowym momencie w walce z kryzysem klimatycznym. To, w jaki sposób ukształtujemy wyjście z pandemii COVID-19, zadecyduje o tym, czy nam się uda - skomentował wiceprzewodniczący wykonawczy ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans . Jak zaznaczył konkluzje Rady potwierdzają zaangażowanie UE w redukcję emisji gazów cieplarnianych w Europie i podkreślają znaczenie współpracy partnerami na całym świecie.

Rada przyznaje, że chociaż Europa wykazuje przywództwo i daje przykład, zwiększając swoje zobowiązania krajowe, istnieje pilna potrzeba zdecydowanych działań na skalę światową. Jak podkreślili szefowie dyplomaci krajów UE, spójne dążenie do celów polityki zewnętrznej ma kluczowe znaczenie dla powodzenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Jednocześnie Rada z zadowoleniem przyjęła ustalony na poziomie UE cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy stulecia i zaapelowała o zwiększenie ambicji klimatycznych ustalanych na szczeblu krajowym i przedstawienie długoterminowych strategii rozwoju niskoemisyjnego na długo przed 26. Konferencją Stron w Glasgow w listopadzie 2021 r.

W konkluzjach Rada potwierdzają stałe zaangażowanie UE w dalsze zwiększanie mobilizacji międzynarodowego finansowania związanego z klimatem. Rada odnotowuje w tym kontekście, że UE jest największym źródłem finansowania publicznego w dziedzinie klimatu, podwoiła swój wkład z kwoty z 2013 r. do 23,2 mld EUR w 2019 r.

Rada podkreśla, że głównym celem dyplomacji energetycznej UE będzie przyspieszenie globalnej transformacji energetycznej, między innymi promowanie efektywności energetycznej i technologii odnawialnych. Jednocześnie dyplomacja energetyczna UE będzie zniechęcać do dalszych inwestycji w projekty infrastrukturalne oparte na paliwach kopalnych w krajach trzecich, chyba że będą one zgodne ze ścieżką neutralności klimatycznej i będą wspierać międzynarodowe wysiłki na rzecz zmniejszenia wpływu na środowisko i emisje gazów cieplarnianych istniejąca infrastruktura paliw kopalnych.

Szefowie dyplomacji w konkluzjach zaapelowali również o globalne wycofanie węgla z produkcji energii i zapowiedzieli, że będą inicjować lub wspierać podejmowanie międzynarodowych inicjatyw na rzecz ograniczenia emisji metanu.

źródło: nettg.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056