Marcel znowu najbezpieczniejszy
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
W konkursie Bezpieczna Kopalnia organizowanym przez Wyższy Urząd Górniczy, Szkołę Eksploatacji Podziemnej oraz Fundację Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego przyznano nagrody.
Ruch Marcel kopalni ROW należącej do Polskiej Grupy Górniczej sięgnął po tytuł najbezpieczniejszej kopalni 2019 r. Tak zadecydowała Wielka Kapituła Konkursu „Bezpieczna Kopalnia”, której przewodniczył Piotr Wojtacha, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się zakłady należące do Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Są to: ruch Jastrzębie kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (obecnie kopalnia Bzie-Jastrzębie) oraz kopalnia Sośnica w Gliwicach.
Na trzecim miejscu Kapituła sklasyfikowała kopalnię Bolesław Śmiały w Łaziskach, która wchodzi w skład PGG.
Wyróżnienie otrzymał Zakład Górniczy Brzeszcze Tauronu Wydobycie.
Jak podkreślił Piotr Wojtacha, wiceprezes WUG, pod uwagę brano takie kryteria jak brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich 3 latach oraz ilość wypadków ogłem, a także wskaźnik wypadków na 1000 osób zatrudnionych i poziom wydobycia.
Ciekawostką niech będzie fakt, że przed rokiem wyniki konkursu były prawie identyczne. Pierwsze miejsce przypadło w udziale ruchowi Marcel, drugie zajęły ruch Jastrzębie kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie oraz PGG kopalnia Sośnica, a trzecie zajął ruch Piast kopalni Piast-Ziemowit. Jedyna zmiana nastąpiła zatem na najniższym stopniu podium.
Rybnickie kopalnie należące do PGG prawie każdego roku sięgają po ten zaszczytny tytuł. Marcel stanął na najwyższym podium także w 2018 r. a tuż zanim na drugim miejscy sklasyfikowano ex aequo dwa kolejne ruchy kopalni ROW: Rydułtowy i Jankowice. Na trzecim miejscu znalazł się ruch Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (JSW) wraz z kopalnią Sośnica. Rok wcześniej zaszczytny tytuł przypadł ruchowi Jankowice.
Konkurs „Bezpieczna Kopalnia” jest wspólnym przedsięwzięciem Wyższego Urzędu Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz komitetu organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Po raz pierwszy odbył się w 1996 r.
Impuls do jego corocznego organizowania wyszedł z Fundacji Bezpieczne Górnictwo im. Wacława Cybulskiego, której celem jest promowanie dobrych praktyk w polskim górnictwie, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Konkurs cieszy się dużym prestiżem w środowisku górniczym, promuje szeroko rozumianą kulturę bezpieczeństwa w górnictwie podziemnym, środowisku, w którym występują największe zagrożenia dla życia i zdrowia zatrudnionych.
Warto podkreślić fakt, że rozbudowane kryteria regulaminowe są warunkiem obiektywizmu w ocenie poszczególnych zakładów górniczych. Jeżeli bowiem jedynym miernikiem stanu bezpieczeństwa miałaby być liczba wypadków, bez ich odniesienia do konkretnych zagrożeń występujących w kopalniach oraz liczebności załóg, ocena byłaby daleka od prawdy, z korzyścią dla zakładów o dobrych warunkach geologiczno-górniczych.
źródło: nettg.pl, autor: AMC/KAJ, fot.: Maciej Dorosiński