Górnictwo: siedem tysięcy wniosków w sprawie rekompensat to mało
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Wpłynęło już nieco ponad 7 tys. wniosków o rekompensatę (wysokości 10 tys. zł) za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Spółki od czerwca będą wypłacać to finansowane z budżetu państwa świadczenie. Jak poinformował w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, to znacznie poniżej oczekiwań. Jego zdaniem konieczne jest informowanie o możliwości wystąpienia o rekompensatę, bo takich wniosków powinno być znacznie więcej.
Wnioski o rekompensaty dla, jak się szacuje, ponad 24 tys. osób, są przyjmowane od 22 stycznia do 23 kwietnia. W przyszłym tygodniu, podczas specjalnej konferencji, resort energii chce podsumować przebieg akcji i zachęcić pozostałych uprawnionych do wypełnienia i złożenia dokumentów. Na razie złożyła je niespełna trzecia część uprawnionych.
- Jeśli ktoś zaspał, to chcielibyśmy przypomnieć mu o terminie - powiedział Tobiszowski. - Spodziewaliśmy się większej ilości wnioskujących już w pierwszym okresie przyjmowania dokumentów. Jeszcze są rezerwy, na pewno wniosków powinny być powyżej 10 tys. - ocenił.
Rok temu uprawnionym na mocy wcześniejszej ustawy wypłacono 200 tys. rekompensat. Obecnie ustawodawca wyznaczył trzymiesięczny termin, by wszyscy uprawnieni mogli zdążyć z dokumentami. Ustawa nie przewiduje możliwości składania wniosków po terminie - spóźnione wnioski nie będą rozpatrzone. To ostatnia szansa na uzyskanie rekompensaty.
Przysługują one m.in. wdowom, wdowcom i sierotom po górniku, emerycie lub renciście, mającym ustalone uprawnienie do renty rodzinnej, a także emerytom, emerytkom i rencistom pobierającym zamiast emerytury lub renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku, oraz osobom przebywającym na świadczeniach przedemerytalnych, mającym ustalone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego.
Wnioski są przyjmowane w 18 punktach, uruchomionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.
źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Beata Szenowska