Normy jakości węgla, które zostały wprowadzone pod koniec 2018 r., nie zatrzymały importu surowca, za to wyeliminowały z rynku część polskiego węgla – pisze Rzeczpospolita w poniedziałek, 11 lutego.

Gazeta piórem red. Barbary Oksińskiej analizuje wpływ na rynek węgla nowych regulacji prawnych. Import był rekordowy, w 2018 r. do kraju przywieziono (do końca listopada) 19,9 mln t. W tym czasie polskie kopalnie wydobyły 58,65 mln t węgla energetycznego i koksowego.

„Z uwagi na nowe regulacje ze sprzedaży detalicznej całkowicie zniknął np. węgiel typu orzech z kopalni Bogdanka. Spółka zdecydowała się na taki ruch, bo niektóre partie surowca nie spełniały wymogów, głównie z uwagi na wysoką zawartość siarki” - czytamy w "Rz". Tauron Wydobycie i PGG także zweryfikowały paliwa przeznaczone na sprzedaż m.in. dla gospodarstw domowych.

Gazeta informuje, że nie ruszyły jeszcze kontrole jakości węgla przez Inspekcję Handlową. Stanie się to prawdopodobnie w połowie br. Konieczne jest stworzenie odpowiednich struktur i wybór laboratorium, które będzie badać próbki. Do tej pory sprawdzano jedynie, czy składy węgla wystawiały świadectwa jakości sprzedawanego surowca.

"Rz" przypomina, że wprowadzenie norm jakości dla węgla spalanego w domowych piecach było ważnym krokiem w stronę ochrony powietrza. To niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu w kraju.

źródło: nettg.pl, autor: AMC

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056