W ostatnich dniach Polska Grupa Górnicza (PGG) zakończyła proces przekazywania zbędnego, nieprodukcyjnego majątku do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - poinformował we wtorek PAP prezes PGG Tomasz Rogala.

Do spółki restrukturyzacyjnej trafił wybrany majątek kopalni Mysłowice-Wesoła (dotyczy to niewydobywającego już węgla ruchu Mysłowice) oraz część ruchu Rydułtowy, należącego do kopalni ROW.

- Przekazaliśmy do SRK ruch Rydułtowy 1 oraz mysłowicką część kopalni Mysłowice-Wesoła. Oznacza to zakończenie procesu przekazywania nieprodukcyjnego majątku; obecnie w Polskiej Grupie Górniczej pozostały wyłącznie aktywa produkcyjne - powiedział prezes Rogala w kuluarach Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.

Prezes zaznaczył, że ruch Rydułtowy nadal działa w ramach kopalni ROW; funkcjonalnie jest on powiązany z ruchem Marcel. Wraz z przekazywanym majątkiem do SRK przeszła niewielka grupa pracowników PGG, którzy będą mogli skorzystać z osłon socjalnych, głównie urlopów przedemerytalnych.

Możliwość przekazywania zbędnego majątku do spółki restrukturyzacyjnej, by tam był likwidowany ze środków budżetowych, daje spółkom węglowym Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W listopadzie parlament przedłużył jej obowiązywanie o pięć lat, do końca 2023 roku.

Przedłużenie czasu obowiązywania ustawy było następstwem decyzji Komisji Europejskiej, która w lutym br. zgodziła się, by procesy restrukturyzacyjne w górnictwie były finansowane z budżetu państwa jeszcze przez pięć lat. Dotyczy to jednak tylko majątku przekazanego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2018 r. Później likwidację zbędnego majątku spółki węglowe będą finansować z własnych środków; stąd m.in. decyzja PGG, by zbędny majątek trafił do SRK jeszcze w grudniu br.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, także w tym roku do SRK trafi jeszcze wybrana część majątku ruchu Piekary, gdzie kończą się złoża węgla. To część kopalni Bobrek-Piekary, należącej do spółki Węglokoks Kraj.

Wcześniej, od 2015 r., do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach) i Śląsk.

źródło: nettg.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056