kolejka B SzNa najbliższy piątek, 19 października, Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, zapowiedział konferencję na temat decyzji w sprawie rekompensat za utracone deputaty węglowe dla m.in. wdów i sierot po górnikach, które nie zostały objęte ubiegłoroczną akcją. Decyzja w tej sprawie już zapadła. Koszt to 240 mln zł.

- W tym roku przepisy zostaną uchwalone. Wypłaty ruszą po nowym roku – poinformował wiceminister.

Zapewnił, że przygotowanie przepisów poprzedziła dokładna analiza.

- Wyszliśmy od wdów i sierot, ale grupa osób, które będą mogły skorzystać z rekompensat jest znacznie większa. W sumie 24 tys. - wyliczył Tobiszowski i obiecał o szczegółach poinformować w najbliższy piątek.

Nieoficjalnie wiadomo, że rekompensat nie otrzymają emeryci dawnego Katowickiego Holdingu Węglowego, którzy podpisali rezygnację z deputatu i odchodząc z kopalni nie mieli już uprawnień. Jak zapewnił wiceminister energii nie ma możliwości prawnych, aby zostali objęci rekompensatami. Rozważane jest ewentualne zaspokojenie ich roszczeń w przyszłości przez spółki węglowe, o ile pozwoli na to kondycja finansowa.

Przyjęta w październiku 2017 r. ustawa przyznała rekompensaty emerytom i rencistom górniczym (po 10 tys. zł), którym odebrano deputaty, a także wdowom i sierotom po nich. Nie objęła natomiast tych wdów i sierot, które pobierają renty rodzinne nie po emerytach czy rencistach, ale po zmarłych pracownikach kopalń, w tym ofiarach wypadków górniczych. Rekompensat nie dostali także ci obecni emeryci i renciści, którzy utracili prawo do deputatu w latach 2015-2017 jeszcze jako czynni pracownicy, przed przejściem na emeryturę.

Na postawie poprzedniej ustawy rekompensaty otrzymało ponad 200 tys. górniczych emerytów i rencistów oraz wdowy i sieroty po osobach uprawnionych.

"Projekt (...) ma za zadanie częściowo wyrównać straty finansowe poniesione przez osoby, które otrzymywały bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy i utraciły je trwale wskutek wypowiedzenia układów zbiorowych pracy i porozumień z nimi związanych w tym zakresie. Wprowadzenie ustawy przyczyni się do zmniejszenia napięć w środowisku górniczym oraz przywróci u zainteresowanych poczucie równego traktowania w zakresie uprawnień do otrzymywania deputatu węglowego" - czytamy w uzasadnieniu projektu, skierowanego w sierpniu do konsultacji.

źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Beata Szenowska 

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056