W mediach: Trybuna Górnicza o katastrofie w Zofiówce
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Nic nie zapowiadało tak dramatycznego zakończenia długiej majówki, gdy przed dwoma tygodniami informowaliśmy, że "Trybuna Górnicza" ukaże się po przerwie, w czwartek 10 maja. Niestety jutrzejszy numer tygodnika zdominuje katastrofa, do której doszło w sobotę w jastrzębskiej kopalni Zofiówka.
Przypominamy godzina po godzinie, jak po masywnym wstrząsie o godz. 10.58 w sobotę w Jastrzębiu-Zdroju zaczęła rozwijać się akcja ratunkowa. Już teraz oceniana przez ekspertów jako jedna z najtrudniejszych w historii. Opisujemy gesty solidarności, którymi Górny Śląsk i cała Polska wspierają górników, chcąc dodać otuchy rodzinom ofiar i rannych. I setkom ratowników, którzy do końca walczą z czasem o odnalezienie trzech odciętych górników.
O doświadczeniach ratowników w rozmowie z "Trybuną Górniczą" opowiada Grzegorz Kaleja, zastępowy z Bobrka w tekście pt. "Kiedy każda iskra może wywołać wybuch".
Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Krzysztof Król objaśnia procedury, które nadzór górniczy wszczyna po wypadkach zbiorowych w kopalni.
"Tąpnięcia nie dało się przewidzieć"
Sejsmolodzy tłumaczą, dlaczego wstrząs był dla nich sporym zaskoczeniem i miał niebywałą energię. Okiem eksperta Jerzy Markowski próbuje ocenić, czy polskie górnictwo jest niebezpieczne.
"Ryzyko towarzyszy górnikom na każdej szychcie. Jest nieodłączną częścią tej ciężkiej pracy" - "Trybuna Górnicza" wprowadza w statystykę najcięższych tragedii górniczych ostatnich lat w polskich kopalniach. Także za granicą początek maja był wyjątkowo fatalny w górnictwie - w kilku katastrofach życie straciło kilkudziesięciu górników.
O tym, jak działa polskie ratownictwo górnicze w ocenie Najwyższej Izby Kontroli - przeczytamy w omówieniu najnowszego raportu NIK.
Przyszłość węgla? Gdzie i jaka w Unii Europejskiej?
W cieniu akcji ratunkowej w Zofiówce pozytywnie zaznaczają się informacje z odkrywek węgla brunatnego. Kopalnia Bełchatów przedłużyła właśnie koncesję na jedno z dwóch pól - źródeł paliwa dla jednej z największych elektrowni konwencjonalnych w Europie i na świecie.
O przyszłości węgla kamiennego - konsekwencjach polityki klimatycznej i znaczeniu szczytu COP24, który pod koniec tego roku odbędzie się w Polsce, w Katowicach - rozmawiamy z europosłanką Jadwigą Wiśniewską, która specjalizuje się w zawiłościach prawa i polityki energetycznej w Unii Europejskiej.
Z zielonej kolumny "Trybuny Górniczej" dowiemy się, jak działa pod Żorami jedna z pierwszych stacji do ładowania samochodów elektrycznych oraz czy biogazownie mogą stać się sposobem na utylizację odpadów.
Brzeszcze szykują mocny finisz!
W poczytnym cyklu Kajetana Berezowskiego o załogach naszych kopalń tym razem o górnikach z oddziału G1 w kopalni Brzeszcze - o tym, jak małopolscy górnicy udowadniają, że ich walka o utrzymanie kopalni miała sens.
Bywa, że górnictwo znika w oczach, choć niepostrzeżenie. W długi majowy weekend do historii przeszła wieża szybu Staszic dawnej kopalni Pstrowski w Zabrzu-Rokitnicy. Ostatnie minuty budowli utrwalił na fotografiach Maciej Dorosiński.
Zanim zaczęły rozchodzić się smutne informacje z Zofiówki, długa majówka upływała w radośniejszym tonie - w "Trybunie Górniczej" relacja z jubileuszu ćwierćwiecza Konfederacji Związków Zawodowych Górnictwa w podziemnej komorze kopalni Guido w Zabrzu oraz rozmowa z wiceliderem KZZG o planach konfederatów, którzy reprezentują dziewięć związków branżowych.
Szeryf na emeryturze (górniczej)
O tym, że pasji i planów nie brakuje górnikom, przekonuje Eugeniusz Jastrzębski w kowbojskim kapeluszu, czyli "szeryf na górniczej emeryturze", którego sylwetkę przybliża czwartkowa "Trybuna Górnicza".
Zapraszamy do lektury. Tygodnik branży górniczej i przemysłu wydobywczego jak zwykle dostępny na bramach kopalń oraz w kioskach miejscowości górniczych.
źródło: nettg.pl, autor: WIG, fot.: ARC