Górnictwo: podwyżki w PGG albo spór zbiorowy
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej udostępniły na twitterze pismo, w którym informują, że niespełnienie do 13 marca roszczeń płacowych przez władze PGG poskutkuje wszczęciem procedury sporu zbiorowego w spółce.
Jak wyjaśnił w rozmowie z portalem nettg.pl szef Sierpnia 80 w PGG Przemysław Skupin, związkowcy domagają się wzrostu średniego wynagrodzenia o 10 proc.
- Wszystkie związki zawodowe działające w PGG podjęły zgodną decyzję w tej sprawie. Nasze stanowisko zostało przekazane zarządowi spółki, i zgodnie z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, niespełnienie roszczeń do dnia 13 marca spowoduje rozpoczęcie procedur sporu zbiorowego pomiędzy zarządem, a organizacjami związkowymi – wyjaśnił Skupin.
Oznacza to, że sprawa pozostaje otwarta. Tomasz Głogowski, rzecznik PGG poinformował portal nettg.pl, że rozmowy ze stroną społeczną cały czas trwają.
Jak już informowaliśmy w portalu nettg.pl, w poniedziałek prezes PGG Tomasz Rogala, wyjaśnił, że w ub. roku średnie wynagrodzenie w PGG wyniosło 6538 zł, wobec zakładanego wcześniej na poziomie 6225 zł.
Wzrost - jak mówią związkowcy - wynikał jednak nie z podwyżek płac zasadniczych, a z ujęcia w funduszu wynagrodzeń 30 proc. nagrody rocznej za 2017 rok oraz wynagrodzeń za dodatkową pracę w soboty.
Lider Sierpnia 80 wyjaśnił, że związkowcy domagają się wzrostu płac za cały 2018 r. włącznie z miesiącami, które już minęły, i za które pracownicy w przypadku spełnienia roszczeń mieli by otrzymać tzw. wyrównanie.
źródło: nettg.pl, autor: BAR, fot.: Jarosław Galusek