Naciski płacowe mogą „przewrócić” Program dla górnictwa
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
- To dobry i ciekawy dokument, choć tak jak zwykle w gospodarce, jego realizacja będzie obarczona sporym ryzykiem – ocenia przyjęty we wtorek, 23 stycznia, Program dla górnictwa prof. Andrzej Barczak, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Prof. Barczak określa Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 r. jako „dobry” dokument. Choć jak zastrzega z ostateczną oceną trzeba będzie poczekać na jego realizację, która jest narażona na wiele czynników ryzyka.
- Pierwszą sprawą, która może „przewrócić” założenia Programu są naciski płacowe strony społecznej. W tym przypadku najważniejsze nie są nawet kwestie merytoryczne, ale o wiele ważniejsza jest umiejętność dobrej komunikacji zarządu i polityków ze stroną społeczną. Problem zaczyna się, kiedy dwie strony nie mówią sobie wszystkiego. Równie dużym problemem była w ostatnich latach postawa strony społecznej, która swoje postulaty zgłaszała na zasadzie ultimatum. Tutaj na szczęście widać wyraźną zmianę, związkowcy zaczynają podchodzić do tych kwestii w coraz bardziej dojrzały sposób – podkreśla prof. Barczak.
Wśród innych zagrożeń prof. Barczak wymienił zdarzenia losowe związane z geologią oraz zmianę w podejściu do węgla na świecie.
- Zagrożeniem jest również postępująca dekarbonizacja. W ten proces ostatnio włączyły się bardzo aktywnie nawet Chiny – dodaje naukowiec z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Jarosław Galusek