król kKierownictwo Wyższego Urzędu Górniczego postanowiło uchylić dotychczasową „Strategię działania urzędów górniczych na lata 2015-2018” i opracować nową. Powód: polskie górnictwo szybko się zmienia. Postępuje proces przekształceń przedsiębiorstw, zatrudnienia, stosowanych technologii oraz metod zarządzania.

W miejsce starych zakładów, w których eksploatacja staje się nieopłacalna, pojawiają się nowe. Stale umacnia swoją pozycję górnictwo miedziowe. Rozwija się też branża surowców skalnych i górnictwo otworowe. Już sam bieżący rok przyniósł wiele znaczących zmian w przepisach regulujących działalność górnictwa. Dotyczą one prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych, ratownictwa górniczego, robót strzałowych, poszukiwania i rozpoznawania złóż. W ślad za nimi muszą więc pójść działania na rzecz podwyższenia standardów bezpieczeństwa w polskim górnictwie. Uzupełnią one katalog innowacyjnych rozwiązań wypracowywanych w ramach realizowanego od kilku lat strategicznego projektu badawczego „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach”. Działania urzędów górniczych w tej dziedzinie wiążą się z koniecznością ciągłego poszukiwania nowoczesnych konstrukcji prawnych oraz kreowania dobrych praktyk w poszczególnych gałęziach górnictwa. Niezbędne staje się także rozwijanie współpracy z przedsiębiorcami, rzeczoznawcami oraz jednostkami naukowymi.

Duża skala działań

- Prowadzenie działalności w tak dużej skali wymaga planowania w wieloletniej perspektywie i stąd nasza decyzja o konieczności opracowania nowej strategii na lata 2018-2020 – zwraca uwagę Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Nadzór górniczy wciąż niepokoi zwłaszcza duża liczba wypadków, których przyczyny leżą po stronie tzw. czynnika ludzkiego. Zbyt często mają one związek z ruchem maszyn i urządzeń. Liczba chorób zawodowych również utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie. Ponadto uzyskanie akceptacji dla działalności górniczej wymaga zdecydowanie skuteczniejszego dialogu niż do tej pory. Trzeba też uwzględniać stale zaostrzające się standardy ochrony środowiska. Pojawia się więc pilna potrzeba wypracowania nowych sposobów komunikowania się urzędów górniczych z otoczeniem.

- Mając to wszystko na uwadze wyznaczyliśmy cztery cele strategiczne, które realizowane będą w okresie najbliższych trzech lat. Są to: poprawa bezpieczeństwa pracy i ochrona zdrowia górników, ograniczenie liczby wypadków i niebezpiecznych zdarzeń w związku z wyrobami stosowanymi w górnictwie, optymalne zagospodarowanie złóż kopalin, ograniczenie uciążliwości oddziaływania górnictwa na ludzi i środowisko, wreszcie stworzenie nowych ram działania urzędów górniczych w dziedzinie komunikacji społecznej – dodaje Krzysztof Król.

Szersze kontrole

Nadzór górniczy zapowiada zatem systematyczne kontrole jednostek ratownictwa górniczego oraz kopalnianych stacji ratowniczych. Sprawdzana będzie również jakość szkoleń specjalistycznych oraz warunków pracy panujących w zakładach górniczych. Wdrażane mają zostać także wyniki projektów badawczych, zwłaszcza z dziedziny bhp. Ściślejsza ma być współpraca z przedsiębiorstwami i jednostkami notyfikowanymi celem skuteczniejszego eliminowania z rynku wyrobów, których stosowanie może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń w górnictwie. Ponadto inspektorzy okręgowych urzędów górniczych skupią swą uwagę na nielegalnej eksploatacji kopalin.

- Będziemy dążyć do poprawy wykrywalności tego typu zjawisk oraz podniesienia skuteczności postępowań prowadzonych przez organy nadzoru górniczego w odniesieniu do działalności górniczej wykonywanej bez wymaganej koncesji – dodaje wiceszef WUG.

Utrzymany zostanie udział przedstawicieli OUG w posiedzeniach zespołów porozumiewawczych i powoływanych przez prezesa WUG komisjach do opiniowania stanu bezpieczeństwa powszechnego związanego z eksploatacją górniczą, stanu bezpieczeństwa w górnictwie i rozpoznawania oraz zwalczania zagrożeń w zakładach górniczych.

- Aby sprawniej i szerzej informować o naszej działalności, wykorzystujemy nowoczesne media, pilnie wsłuchujemy się w głosy i opinie wszystkich podmiotów zainteresowanych działalnością górniczą – podsumowuje wiceprezes WUG.

źródło: nettg.pl, autor: Kajetan Berezowski, fot.: WUG

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056