saługaZa dobrą wiadomość marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa uznał decyzję Polskiej Grupy Górniczej (PGG) o wycofaniu z oferty dla sektora komunalno-bytowego mułów węglowych i flotokoncentratów. Spalanie tych paliw przez indywidualnych odbiorców przyczynia się do smogu.

O wycofanie ze sprzedaży dla tej grupy odbiorców mułów oraz flotokoncentratów marszałek zaapelował do PGG i Jastrzębskiej Spółki Węglowej w lipcu br. W czwartek PGG, będąca największym polskim producentem węgla kamiennego, poinformowała, że wycofuje z oferty indywidualnej te rodzaje paliw. Rocznie Grupa wytwarza ich kilkaset tysięcy ton.

- To dobra wiadomość i sukces nas wszystkich, ponieważ zanieczyszczone powietrze nie zna granic i dotyczy każdego bez względu na przekonania czy poglądy. Cieszę się, że decyzje i działania samorządu spotkały się ze zrozumieniem ze strony potentata na rynku paliw, jakim jest PGG. Mam nadzieję, że będzie to czytelny sygnał dla innych do zmiany myślenia o wspólnym dobru, jakim jest środowisko i czyste powietrze - ocenił w czwartek (10 sierpnia) po południu Saługa.

PGG wyjaśniła we wcześniejszym komunikacie, że podjęła decyzję "mając świadomość negatywnych konsekwencji użytkowania mułów i flotokoncentratów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach". "Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami PGG oraz przyjętą i realizowaną strategią spółki" - podała w czwartek Grupa.

- 1 września br. zaczną obowiązywać przepisy śląskiej uchwały antysmogowej, które eliminują z ogrzewnictwa indywidualnego sortymenty mułowe, które stracą status legalnego paliwa i będą wymagać utylizacji. Decyzja PGG o ich wycofaniu z oferty ma więc charakter prewencyjny i służy naszym klientom - przekazał rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Wcześniej przedstawiciele PGG szacowali, że przyjęte na Śląsku i w Małopolsce uchwały antysmogowe wyeliminują z rynku ok. 2,5 mln ton węgla - nie tylko muły i flotokoncentraty, ale też część miałów energetycznych.

Muły i flotokoncentraty to ok. 2,5 proc. rocznej sprzedaży PGG, czyli ok. 700-800 tys. ton. Przedstawiciele spółki oceniają, że to marginalna część ogólnego wolumenu sprzedaży, dotychczasowa zaś obecność tych gatunków w ofercie dla sektora komunalno-bytowego wynikała z popytu.

Muły węglowe oraz tzw. flotokoncentraty to węgiel najniższej jakości, będący faktycznie odpadem z produkcji lepszych gatunków. Spalanie mułów w indywidualnych paleniskach to jedna z istotnych przyczyn smogu.

Muł węglowy to drobinki węgla o uziarnieniu poniżej 1 milimetra. Powstaje w zakładzie przeróbczym, gdzie wydobyty w kopalni węgiel trafia w celu poprawy jego własności energetycznych. Odbywa się to w technologicznym procesie wzbogacania, z udziałem wody - wytworzone produkty podlegają następnie procesom odwadniania, w efekcie czego powstaje muł. Poprzez jego wzbogacanie powstaje flotokoncentrat, czyli materiał opałowy charakteryzujący się wysoką wartością opałową oraz wielkością ziaren do 1 milimetra. Jego zaletą jest stabilne i ekonomiczne spalanie, wadą - emisja pyłów i innych zanieczyszczeń.

PGG poinformowała w czwartek, że przygotowując się do decyzji o wycofaniu sortymentów mułowych z sektora komunalno-bytowego, już wcześniej zawierała kontrakty handlowe na dostawy mułów i flotokoncentratów do energetyki i przemysłu, które dysponują instalacjami przystosowanymi do ich bezpiecznego zużycia.

źródło: nettg.pl, fot.: Bartłomiej Szopa

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056