spychaczWęglowe żniwa w środku lata wciąż trwają, a ceny rozpieszczają tak producentów węgla koksowego, jak i węgla energetycznego. Europejskie ceny węgla energetycznego na poziomach ponad 82 USD/t utrzymujące się od ponad dwóch tygodni to rzadkość o tej porze roku – piszą autorzy raportu „Sytuacja na światowych rynkach surowców” opublikowanego pod koniec zeszłego tygodnia przez portal Agencji Rozwoju Przemysłu (polskirynekwegla.pl).

- Patrząc przez pryzmat wysokich temperatur na południu Europy i niskiego poziomu wód, co powoduje znaczące ograniczenia w eksploatacji elektrowni atomowych oraz wodnych, wydaje się, że przez najbliższe dwa tygodnie ceny nadal oscylować będą na poziomie ok. 80 USD/t. Możliwy jest też ponowny kurs w kierunku 85 USD/t, co związane jest z coraz szybciej rozwijającymi się gospodarkami europejskimi – zwracają uwagę autorzy raportu.

Dalej czytamy, że ceny węgla koksowego, mimo wahań, są dość stabilne jeśli weźmiemy pod uwagę amplitudy zmian obecnie i choćby te z początku roku. 10-procentowe skoki cenowe, to przy ubiegłorocznych, 50-80-proceniotowych zmianach, stabilizacja cenowa”.

- Silne wsparcie dla węgla dały ostatnie dane z gospodarki chińskiej i nie ma tu znaczenia stopień ich wiarygodności. Szczególnie, że wiele wskazuje na to, iż na tamtejszym rynku ponownie rozjechał się popyt i podaż. Przy trudnościach australijskich producentów węgla, podaż pozostaje wciąż poniżej oczekiwań. Silnego wsparcia dla węgla na rynkach europejskich udziela obecnie również sytuacja hutnictwa i wzrastająca produkcja hut – napisano.

W raporcie przypomniano, że tegoroczny lipiec jest do tej pory znacznie lepszy dla producentów węgla niż ten w roku ubiegłym.

W okresie od 6 do 19 lipca br. indeksy DES ARA charakteryzował najpierw silny, jak na tę porę roku, trend wzrostowy (pierwsze trzy dni), który następnie przeszedł w łagodny trend zniżkowy. 10 lipca br. indeksy DES ARA zanotowały najwyższy poziom cenowy (85,00 USD/t). Podobny poziom cenowy ostatnio zanotowany został w sezonie grzewczym na przełomie stycznia/lutego 2017 r. Jednakże dla okresu zimowego taka wartość jest typowa. W ostatnich latach, poziom ponad 80 USD/t w lipcu, rzadko pojawiał się w portach ARA. Przebicie bariery cenowej 80 USD/t o tej porze roku jest dla rynku pewnym zaskoczeniem. Kolejne dni przynosiły systematyczny spadek wartości indeksu DES ARA i w konsekwencji 18 lipca br. wartość indeksu osiągnęła poziom 82,19 USD/t. Ostatni dzień prowadzonej analizy przyniósł jednak kolejny wzrost ceny (o 0,7 proc.), do wartości 82,75 USD/t.

- Jeszcze rok temu w analogicznym okresie notowania kształtowały się w granicach: 56,74 – 57,99 USD/t – zaznaczono w raporcie.

źródło: nettg.pl, autor: BAR, fot.: Bartłomiej Szopa

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056