Górnictwo: Holding ma być ruchem Polskiej Grupy Górniczej
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Po połączeniu z Polską Grupą Górniczą (PGG) Katowicki Holding Węglowy, ze wszystkimi kopalniami wchodzącymi w jego skład, ma być tzw. ruchem Grupy pod nazwą KHW. Połączenie powinno dość do skutku w pierwszym kwartale 2017 r. - podał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Podczas poniedziałkowej (19 grudnia) konferencji prasowej w Rudzie Śląskiej wiceminister potwierdził, że planowane połączenie PGG i KHW wymaga stworzenia nowego biznesplanu PGG, a także rozmów z instytucjami finansowymi na temat przesunięcia w czasie spłaty zadłużenia holdingu oraz - być może - także konwersji części zadłużenia na udziały.
- Musimy zbudować nowy biznesplan dla PGG, uwzględniający założenia połączenia ruchu KHW - bo tak chcielibyśmy, żeby ten podmiot się nazywał. Co istotne, planujemy włączyć wszystkie kopalnie: Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wieczorek i Wujek (wraz z rudzką częścią - Śląsk) do struktury PGG - poinformował wiceminister.
Dodał, że należąca do KHW spółka mieszkaniowa ma zostać wyłączona z KHW, natomiast spółka handlowa Katowicki Węgiel miałaby zostać połączona z należącą do katowickiego Węglokoksu firmą Węglozbyt. Administracja holdingu, w tym tzw. Centrum Usług Wspólnych, miałaby nadal obsługiwać działający w ramach PGG ruch pod nazwą KHW.
Tobiszowski zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku planowane połączenie PGG i KHW będzie omawiane ze stroną społeczną PGG, a wstępne założenia tego przedsięwzięcia będą przedstawione Komisji Europejskiej, która notyfikowała program pomocowy dla polskiego górnictwa. Równolegle prowadzone będą rozmowy z instytucjami finansowymi.
Pytany o 2,5-miliardowe zadłużenie KHW Tobiszowski poinformował, że sprawa będzie negocjowana z instytucjami finansowymi. Przypomniał, że gdyby banki nie zgodziły się na wstępne porozumienie (tzw. umowa standstill - PAP), holdingowi groziłaby upadłość. Banki dały jednak czas na rozmowy o restrukturyzacji zadłużenia do końca roku i są skłonne przedłużyć ten czas do końca stycznia 2017.
- Nie ukrywam, że dla nas jest ważne przesunięcie na bardzo daleki okres czasu zadłużenia, ale również rozważamy konwersję na udziały - powiedział wiceminister.
Zapewnił, że połączenie obu firm będzie realizowane w taki sposób, aby nie było to dołączenie słabej i zadłużonej firmy (KHW) do PGG, która zdążyła już - w ocenie Tobiszowskiego - wypracować solidne fundamenty działania.
- Budujemy biznesplan również po to, aby zbudować pewną synergię potencjału kopalni zespolonej Wujek-Wesoła-Mysłowice-Staszic-Murcki. To są przyszłościowe kopalnie, wymagają dużych nakładów inwestycyjnych, dlatego budujemy też wsparcie finansowe dla PGG, aby udźwignęła te inwestycje - powiedział wiceminister, zapowiadając, że chodzi o uzyskanie synergii obu firm, po przeprowadzeniu sanacji finansowej.
Jak mówił, w ramach PGG ma być także przeprowadzone wydobycie węgla, który pozostał jeszcze do wybrania w katowickiej kopalni Wieczorek (kończą się tam złoża - PAP), w kopalni Wesoła oraz w ruchu Śląsku (rudzka część kopalni Wujek - PAP).
źródło: nettg.pl