jankowice górnicyW ruchu Jankowice kopalni ROW, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Górniczej, trwa eksploatacja ściany Z-10 w pokładzie 408/1. Ma wybieg 1110 m i długość 120 m. Jest w niej zabudowanych 77 sekcji obudowy zmechanizowanej. Roboty w tym rejonie prowadzi oddział GO4.

- Nie jest to najtrudniejsza ściana, jaka się nam trafiła. Ściana Z-1 w pokładzie 501/3 miała wybieg 2,5 km, do jej zakończenia pozostało około 520 m. To był kolos pod względem wybiegu, z bardzo trudnymi warunkami górniczo-geologicznymi. W ścianie Z-10 też mamy do czynienia z licznymi zagrożeniami, przede wszystkim z metanowym. W

celu jego minimalizacji stosujemy przewietrzanie na tzw. krótki "Y", tzn. z doświeżaniem powietrza poprzez chodnik wentylacyjny górnego naroża ściany i odprowadzaniem go chodnikiem nadścianowym. Stosujemy też szeroką profilaktykę w celu ograniczenia opadów skał stropowych, zwłaszcza na skrzyżowaniu z chodnikami przyścianowymi. Górotwór jest na bieżąco klejony i kotwiony - relacjonuje Paweł Szewczyk, sztygar zmianowy.

Dobry wynik, a robota skomplikowana
Wydobycie ze ściany Z-10 zostało uruchomione 9 września br. Do końca ub. miesiąca ściana miała postęp 107 m, a od 1 do 20 października br. wynosił on już 128 m.

- To bardzo dobry wynik, jak na tak skomplikowaną robotę. Ścianę rozjechaliśmy prawidłowo. Spodziewam się, że wraz z dalszym postępem i skróceniem dróg dojścia załogi do miejsca pracy poprawimy jeszcze ten wynik. Oby tylko warunki stropowe nam sprzyjały. Problemów sprzętowych nie ma. Kombajn KGE 710 i przenośnik ścianowy Rybnik 850 spisują się dobrze, bez większych awarii - przyznaje Michał Goik, przodowy.

Tyle dobrze, że w ścianie Z-10 nie ma zagrożenia klimatycznego. Górnicy pracują 7,5 godziny. Na miejsce pracy docierają spod szybu podziemnym transportem kołowym, a następnie kolejką podwieszaną. Ostatni odcinek drogi do ściany pokonują pieszo. Praca przebiega w systemie czterozmianowym. Wszystkie brygady wykonują swoje zadania bez zarzutu. Sztygarem oddziałowym jest Dariusz Siwek, sztygarami zmianowymi są: Paweł Szewczyk, Marek Szyndzielorz, Tomasz Matczak i Mateusz Buszka, a przodowymi: Michał Goik, Przemysław Czarnota, Adam Glanc i Zbigniew Lecina.

Fedrują trzema ścianami
Warto przy okazji podkreślić, że w ruchu Jankowice funkcjonuje centralne odmetanowanie. Gaz ujmowany z podziemnych wyrobisk odprowadzany jest na powierzchnię szybu 3 do stacji odmetanowania. Stamtąd poprzez przetłocznię trafia do Ciepłowni 1 Maja. Produkowana tam energia cieplna ogrzewa miejscowe osiedle. Pozostała część ujętego metanu odprowadzana jest do Zakładu Elektrociepłowni Jankowice.

Eksploatacja ściany Z-10 w pokładzie 408/1 potrwa do marca przyszłego roku. Obecnie ruch Jankowice kopalni ROW fedruje trzema ścianami. Jednocześnie trwa realizacja inwestycji pogłębiania szybu 8. W październiku betonowano tzw. piwnice podszybia na poziomie 880 m. Pozwoli to w przyszłości na jednoczesne prowadzenie jazdy ludzi z wsiadaniem i wysiadaniem na dwóch piętrach klatki jednocześnie. Załoga w krótszym czasie dotrze na miejsca pracy. Do końca br. planowane jest jeszcze wykonanie betonacji wlotów po stronie północnej i południowej podszybia na poziomie 880 m.

źródło: nettg.pl, autor: Kajetan Berezowski

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056