W PGG nie będzie zwolnień
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Polska Grupa Górnicza podsumowała sondaż przeprowadzony wśród załogi w sprawie zainteresowania osłonami socjalnymi. Akces skorzystania ze świadczeń złożyło 4837 osób. Najwięcej jest zainteresowanych urlopami górniczymi.
- Polska Grupa Górnicza nie zamierza przeprowadzać zwolnień wśród pracowników. Redukcja zatrudnienia nastąpi tylko w ramach porozumienia, na podstawie dobrowolnych odejść pracowników w momencie przekazania majątku do SRK - deklarują władze Spółki.
Ze wstępnych informacji wynikało, że chęć skorzystania z pakietu osłonowego wyraziło 4,5 tys. pracowników PGG. 18 maja, po dokładnym podsumowaniu deklaracji okazało się, że liczba ta jest jeszcze większa. Chęć odejścia z pracy i skorzystanie z pakietu osłonowego wyraziło ostatecznie 4837 osób. Z tej liczby 3916 pracowników dołowych wyraziło zainteresowanie urlopami górniczymi, 419 chęć skorzystania z urlopów dla pracowników przeróbki, zaś 502 pracowników powierzchni wyraziło zainteresowanie jednorazowymi odprawami pieniężnymi.
- Sondaż potwierdził nasze szacunki. Skala zainteresowania osłonami pokrywa się z wielkością odejść prognozowaną w porozumieniu ze stroną społeczną o utworzeniu PGG - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.
Jednocześnie spółka zapewnia, że nie zamierza przeprowadzać zwolnień wśród pracowników PGG. Redukcja zatrudnienia nastąpi tylko w ramach porozumienia, na podstawie dobrowolnych odejść pracowników w momencie przekazania majątku do SRK. Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają na przekazywanie do SRK nie tylko całych kopalń, ale także części zakładów górniczych wraz z załogą.
Obecnie w kopalniach PGG, w związku z utworzeniem kopalń zespolonych trwa wdrażanie nowych schematów organizacyjnych oraz optymalizacja zatrudnienia na powierzchni. Część działów na kopalniach związanych m. in. z produkcją i sprzedażą węgla jest łączonych i dostosowywanych do nowych schematów organizacyjnych.
- W skali całej firmy zniknie kilkadziesiąt etatów kierowniczych i dyrektorskich. Zmiany personalne odbywają się bardzo płynnie, na zasadach wewnętrznych przesunięć oraz częściowo odejść na emerytury - informuje Tomasz Głogowski.
W związku z optymalizacją zatrudnienia część pracowników powierzchni kopalń otrzyma propozycję przekwalifikowania. Przejdą do innych działów kopalni, lub otrzymają propozycję pracy fizycznej.
- Natomiast dla pracowników dołowych proces tworzenia kopalń zespolonych jest praktycznie niezauważalny - zapewnia rzecznik PGG.
Kopalnie zespolone powstały 1 lipca br. Ich utworzenie pozwoli na obniżenie kosztów wydobycia oraz zlikwidowanie niewykorzystanej infrastruktury zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Integracja pozwoli także na lepsze wykorzystanie złóż i koordynację frontów wydobywczych, będzie także szansą na lepsze wykorzystanie kadry zarządzającej oraz dozoru średniego i wyższego szczebla.
źródło: nettg.pl, autor: AZ