Kompromis jest, ale problemy pozostaną
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Portal górniczy nettg.pl zwrócił się do socjologa, prof. Marka Szczepańskiego z Uniwersytetu Śląskiego, o opinie na temat porozumienia, które we wtorek (19 kwietnia) zostało podpisane w Kompanii Węglowej.
- To dobrze, że zawarto porozumienie, choć jest bardzo spóźnione. Ono otwiera drogę do powstania Polskiej Grupy Górniczej. Podkreślam - otwiera, ale nie przesądza, czy rzeczywiście PGG powstanie do 1 maja br. Ten kompromis nie oznacza jakiejś fundamentalnej zmiany w polskim górnictwie, ale jest z pewnością zaproszeniem dla inwestorów energetycznych. Poza tym daje nadzieję całemu polskiemu górnictwu - stwierdził profesor, który podzielił się także swoimi obawami.
- Martwi mnie jednak to, że podczas rozmów w Kompanii Węglowej nie podjęto kwestii bardzo istotnych, choćby tych, w jaki sposób uszczelnić system finansowy w górnictwie, jak ograniczyć nepotyzm i korupcję, w jaki sposób zdefiniować funkcjonowanie spółek okołogórniczych i pośredników sprzedaży węgla. Te problemy należało chociaż zasygnalizować, bo one są nieuchronne do podjęcia - uważa naukowiec, który odniósł się również do przyszłości PGG.
- Teraz trzeba będzie sobie zadać pytania, czy te trzy, cztery rzeczywiście rentowne kopalnie udźwigną na swych barkach nowy podmiot, i czy przypadkiem te pozostałe, które wejdą w skład PGG nie zniechęcą potencjalnych inwestorów - stwierdził.
źródło: nettg.pl, autor: KAJ