Tobiszowski- Nowa Kompania Węglowa powstanie najpóźniej do połowy przyszłego roku, może jeszcze w jego pierwszym kwartale - zapowiedział w piątek (4 grudnia) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Prace nad powstaniem nowej Kompanii Węglowej rozpoczął jeszcze poprzedni rząd. Jak powiedział w czwartek nowy minister energii Krzysztof Tchórzewski, tworzenie Nowej Kompanii Węglowej trzeba będzie kontynuować, choć nie będzie się ona tak nazywała.

Według zapowiedzi wiceministra Tobiszowskiego, strategia i program dla tego podmiotu ma być najpóźniej po nowym roku przedłożona stronie społecznej.

- Chodzi o to, by wspólnie wypracować tę strategię i żeby ona stała się fundamentem powstania nowej Kompanii. Bardzo byśmy chcieli, żeby w połowie przyszłego roku, a właściwie nawet bardzo, by nam zależało, żeby do końca pierwszego kwartału ona mogła zafunkcjonować. Ale dajemy sobie tutaj czas, że gdyby się to wydarzyło w pierwszej połowie roku, bylibyśmy z tego bardzo radzi - powiedział Tobiszowski.

- Uznaliśmy, że pójdziemy w kierunku (tworzenia nowej Kompanii Węglowej). Na dzisiaj wydaje nam się to najsprawniejszym rozwiązaniem, bo czas nie jest dzisiaj dla nas przyjazny, on za szybko biegnie, jeśli chodzi o sytuację, którą zastaliśmy. Stąd chcemy kontynuować powstanie Nowej Kompanii, oczywiście chcemy budować w powiązaniu z sektorem energetycznym i to jest ten kierunek, który podtrzymujemy - dodał wiceminister.

Jak podkreślił, im szybciej powstanie struktura prawna i organizacyjna, tym łatwiej będzie wdrażać program naprawczy i inwestycyjny.

- Musimy również jak najszybciej uruchomić inwestycje w poszczególnych kopalniach. W których? Obecnie rozpoczęliśmy już tę analizę, chcielibyśmy może do końca roku, najpóźniej z początkiem stycznia umieć rozstrzygać, ale to też chcemy stronie społecznej przedłożyć - gdzie, jakie inwestycje chcielibyśmy prowadzić w Kompanii, żeby mieć tę perspektywę nowej struktury organizacyjnej na kolejne lata - zaznaczył Tobiszowski.

Wspomniał też niedawne działania związane z zapewnieniem w Kompanii Węglowej wypłat tzw. barbórki.

- Zastaliśmy sytuację pustej skrzyni, to były pierwsze nasze decyzje. Wykorzystując Towarzystwo Finansowe Silesia próbowaliśmy stworzyć taki szybki montaż finansowy, który wspiera płynność Kompanii Węglowej - zaznaczył.

Według wiceministra pierwsze decyzje były równolegle prowadzone wraz z tworzeniem nowego ministerstwa energii.

- Dotyczyły właśnie uruchomienia pewnej ścieżki - ja to nazwałem by-passem, aby zyskać czas no i to właściwie się wydarzyło, dostaliśmy ten czas na grudzień-styczeń, żebyśmy mogli teraz przyśpieszyć te prace programowe i jeśli chodzi o konstrukcję nowej Kompanii, i jeśli chodzi o proces inwestycyjny - powiedział.

Zdaniem Tobiszowskiego ważne jest szybkie wskazanie, w jakiej strukturze organizacyjnej będzie funkcjonować nowa Kompania, czyli kto będzie jej udziałowcem i w co będą angażowane środki.

źródło: nettg.pl