kuchcikSebastian Kuchcik z kopalni Chwałowice wygrał XII edycję konkursu bhp Kompanii Węglowej "Pracuję bezpiecznie". Tuż za nim, na miejscu drugim i trzecim, uplasowali się Tadeusz Zientek z Bolesława Śmiałego oraz Marek Potocki z Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych.

Zwycięzca jest nie tylko elektromonterem, ale też ratownikiem górniczym. W kopalni pracuje od 13 lat, a w konkursie startował po raz drugi. Nagrodę przeznaczy na wyprawkę dla dziecka, które urodzi się w lutym przyszłego roku.

Finał "Pracuję bezpiecznie" został zorganizowany 19 listopada w klubie fabrycznym elektrowni Łaziska. Jego organizatorem była kopalnia Bolesław Śmiały, bowiem to właśnie pracownik tej kopalni, Wojciech Hanusek, wygrał zmagania przed rokiem. Wśród dziesięciu zawodników, którzy walczyli o główną wygraną - 10 tys. zł, po raz pierwszy znalazła się kobieta - Monika Woźniak z kopalni Sośnica. Zawodnicy zostali wyłonieni spośród 47 osób, reprezentujących 11 kopalń i 4 zakłady Kompanii Węglowej, w półfinale konkursu, który zorganizowany został 4 listopada w kopalni Sośnica.

Laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe puchary z rąk Andrzeja Tora, wiceprezesa Kompanii Węglowej ds. produkcji i Wojciecha Magiery, wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

- Stabilne miejsce pracy w hierarchii wartości zajmuje jedno z najwyższych miejsc. Ale stabilne miejsce pracy musi być miejscem absolutnie bezpiecznym. Dbanie o bezpieczeństwo to nasz obowiązek, wynikający nie tylko z przepisów, ale też z faktu, że to się opłaca. Mówię to nieprzypadkowo w trudnej sytuacji górnictwa i Kompanii Węglowej, w okresie, gdy realizujemy szeroko zakrojony program restrukturyzacji. Elementem tego programu, elementem poprawy efektywności jest również poprawa bezpieczeństwa, która rzutuje na lepsze wyniki ekonomiczne. Ze statystyki wypadkowej wynika, że człowiek jest nadal najsłabszym ogniwem w procesie zapewnienia bezpiecznej pracy. Aby to poprawić bardzo ważne są kompetencje i zasób wiedzy. Temu, aby te kompetencje zwiększyć, służą konkursy takie jak ten, organizowany już po raz 12. w Kompanii Węglowej -powiedział Andrzej Tor, który podziękował Bernardowi Bugli, dyrektorowi kopalni Bolesław Śmiały i pracownikom Działu BHP kopalni za perfekcyjne zorganizowanie konkursu, Adamowi Olszynce, dyrektorowi Zakładu Informatyki i Telekomunikacji za jego obsługę informatyczną, a Trybunie Górniczej za propagowanie jego idei.

Do gości i laureatów zwrócił się także Wojciech Magiera, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.
- Jestem pod wrażeniem imponującej wiedzy dzisiejszych finalistów. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim biorącym udział w eliminacjach. Myślę, że tego typu konkursy są działaniami, które poprawiają bezpieczeństwo, dodatkowo jest to najtańsza forma profilaktyki - mówił

W tegorocznych eliminacjach konkursu "Pracuję bezpiecznie" wystartowało 2740 osób, które na rozwiązywanie testów na platformie internetowej poświęciły łącznie 20 tys. godzin. W ciągu pół roku w sumie rozwiązano 106 tys. testów i udzielono 3,2 mln odpowiedzi. Marcin Kościelniak z kopalni Ziemowit pomylił się przy rozwiązywaniu testów tylko raz. W 12. edycji konkursu doszło do istotnej zmiany organizacyjnej, do udziału dopuszczono pracowników niższego i średniego dozoru.

- Poprzeczka poszła bardzo do góry. Zasób wiedzy posiadanej przez startujących w konkursie potwierdza, że metoda nauki polegająca na rozwiązywaniu testów przynosi dobre efekty - komentował Andrzej Pakura, dyrektor Biura BHP Kompanii Węglowej.

Z okazji konkursu odbyła się premiera etiudy filmowej Bogusława Porwoła, z kopalni Rydułtowy-Anna, który od lat w tworzonych przez siebie filmach i teledyskach propaguje ideę bezpiecznej pracy. Za swoją działalność został wyróżniony w 43. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

źródło: nettg.pl, autor: Anna Zych

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056