Rusza program osłonowy
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
W niespełna miesiąc po nieodpłatnym przejęciu przez SRK należących do Kompanii Węglowej kopalń Makoszowy, Centrum i Brzeszcze ich pracownicy będą mogli skorzystać z programu osłonowego. Ministerstwo Gospodarki oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisały umowy o przyznanie dotacji budżetowej na ten cel.
Jak informuje Witold Jajszczok, rzecznik prasowy SRK, dotacje przeznaczone będą na finansowanie w 2015 r. świadczeń z tytułu urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych oraz pokrycie bieżących strat produkcyjnych, generowanych przez przejęte kopalnie.
Przypomnijmy, że na mocy znowelizowanej ustawy o restrukturyzacji górnictwa urlop górniczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią w kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części, nabytych przez SRK, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury. Urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla przysługuje pracownikom spełniającym ww. kryteria, którym brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury. Pracownicy, spełniający ustawowe wymagania dotyczące jednorazowych odpraw pieniężnych, otrzymają odprawę w wysokości 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z pierwszego półrocza roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę w kopalni, w której byli zatrudnieni.
Zgodnie z procedurą pracownicy zamierzający skorzystać z osłon składają wnioski do działów kadr macierzystych kopalń. Wnioski są opracowywane, dołączana jest do nich pełna dokumentacja świadcząca o prawach do świadczenia i na tej podstawie wniosek kierowany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS weryfikuje uprawnienia i wskazuje, z którym dniem zostaną one nabyte. Takie zaświadczenie wraca do kopalni i na tej podstawie podejmowana jest decyzja o przyznaniu uprawnienia do skorzystania z konkretnego świadczenia. Fizycznie pieniądze - i w ramach urlopów, i odpraw jednorazowych - wypłacać będzie SRK, a osoby na urlopach górniczych nadal, do uzyskania uprawnień emerytalnych, będą pracownikami SRK.
- Na dzisiaj wnioski o osłony złożyło 1548 pracowników przejętych przez SRK Makoszowy, Brzeszcze i Centrum, z czego 1264 wnioski zostały już skierowane do weryfikacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej, bo aż 1235 wniosków dotyczy urlopów górniczych, 122 dotyczą urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, a 178 jednorazowych odpraw pieniężnych. ZUS wydał do dzisiaj 278 decyzji, a to oznacza, że osoby, które mają pozytywne decyzje ZUS, będą mogły w najbliższych dniach skorzystać z ustawowych rozwiązań, dotyczących urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla - informuje rzecznik SRK.
W ustawie na wszystkie koszty restrukturyzacyjne związane z przejęciem majątku kopalń przez SRK (w tym m.in. świadczenia socjalne) przewidziano kwotę wysokości 3 mld zł.
- Zakładamy, że wszyscy zainteresowani po spełnieniu kryteriów będą mogli skorzystać z osłon. W sytuacjach szczególnych, które mogą zaważyć istotnie na funkcjonowaniu kopalni, pracownicy będą otrzymywali zgodę na odejście po znalezieniu następców na ich miejsce - mówi Marek Tokarz, prezes SRK.
Obok pracowników kopalń Makoszowy, Brzeszcze i Centrum z programu osłon będą mogły skorzystać także załogi należących do KHW ruchów Mysłowice i Boże Dary. Umowa w sprawie przekazania pierwszego z nich do SRK zawarta została 31 maja, drugi trafi na tę ścieżkę na przełomie czerwca i lipca.
źródło: nettg.pl, autor: Anna Zych