Bez restrukturyzacji polskie górnictwo nie przeżyje
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Dlaczego wzrastają koszty produkcji w polskich kopalniach węgla kamiennego? Czy tylko dlatego, że warunki geologiczne są coraz trudniejsze, że koszty płacowe są wysokie, a ceny na rynkach światowych nie chcą pójść w górę? Portal górniczy nettg. pl. zapytał o opinię JÓZEFA WOLSKIEGO, prezesa Kopex SA.
- To efekt wielu czynników, które wzajemnie nakładają się na siebie. Wymienię więc tylko jedną z kilku najważniejszych przyczyn. Jeżeli ogranicza się, z tych czy innych powodów, inwestycje w zakupie maszyn i urządzeń, to sytuacja podobna jest do użytkownika samochodu oszczędzającego na przeglądach okresowych. Należy liczyć się z tym, iż w pewnym momencie samochód odmówi posłuszeństwa, że z auta nie będzie można korzystać i wtedy trzeba będzie ponieść koszty naprawy. Taka samo rzecz ma się w maszynach górniczych. Maszyna nie działa. Pracownik nie pracuje, a trzeba mu zapłacić za dniówkę. W sumie, jak to się zliczy, generują się olbrzymie koszty.
Jeżeli nie przeznacza się środków na inwestycje, to trzeba później wydawać na remonty i przestoje, co wpływa na zmniejszenie wydajności i wzrost kosztów produkcji. Na dziś koszty wynikające z tego, co teraz sygnalizuję, są niepoliczalne. W sumie jednak rachunek jest prosty: mniej zakupów, więcej remontów, a co za tym idzie i mniejsza także wydajność.
A jak nie będzie i na remonty? Dlatego wciąż mówimy, że jeśli nie będzie konkretnych działań restrukturyzacyjnych, to będzie się, mówiąc kolokwialnie, zwijało i będzie w Polsce coraz więcej węgla z importu.
źródło: nettg.pl, autor: BE