tomczykSytuacja Kompanii Węglowej, postawa związków zawodowych działających w górnictwie oraz ustalenia dotyczące pakietu klimatycznego były jednymi z tematów rozmowy wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza oraz red. Józefa Wyciska w porannym programie Radia Katowice "Kawa na ławę". Audycja została wyemitowana w poniedziałek (27 października).

Rozmowa rozpoczęła się od ustaleń ostatniego unijnego szczytu, który dotyczył polityki klimatycznej.

- Przede wszystkim trzeba sięgnąć do historii. W 2007 r. w czasie unijnego szczytu Lech Kaczyński podpisał 3 x 20 do 2020 r. (redukcja o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc. oraz 20 procentowy udział odnawialnych źródeł energii - red.) To jest początek polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dzisiaj mamy kontynuacje tego pierwszego kroku, który miał miejsce w 2007 r. Pewnych przemian klimatycznych i gospodarczych nie zatrzymamy. Patrząc na interes krajowy związany z niezależnością energetyczną, którą dzisiaj posiadamy, jestem przekonany, że ten wypracowany kompromis daje nam gwarancję, że będziemy opierać naszą krajową energetykę na rodzimych źródłach - ocenił wiceminister gospodarki.

Redaktor Wycisk w rozmowie nakreślił sytuację polskiego górnictwa. Przypomniał, że po pierwszym półroczu branża miała 270 mln zł straty, a trzy z czternastu kopalń Kompanii Węglowej są rentowne. Podkreślił także, że wydajność w polskim górnictwie wynosi 66 t węgla na górnika, w USA wynosi ona 10 tys. t na głowę.

- Podał pan statystyki. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że górnictwo węgla kamiennego w USA to głównie odkrywki. To oczywiste, że koszty są wiele niższe, a wydajność na jednego pracownika wiele wyższa - zauważył Tomczykiewicz.

Wiceminister gospodarki przedstawił w rozmowie sytuację, w której znajduje się KW.

- Kompania Węglowa, bo o niej głównie mówimy, weszła w proces restrukturyzacji. Związki zawodowe stoją obok. Odmówiły współpracy przy recenzowaniu tego dokumentu (programu restrukturyzacji - red.). On już jest wdrażany w życie. Przede wszystkim mam na myśli sprzedaż czterech kopalń do Węglokoksu oraz emisję obligacji i euroobligacji. To są te elementy, które pozwolą na oddech i restrukturyzację Kompanii. Oczywiście bez redukcji nadmiernych kosztów też się nie obejdzie. Nie ma się co czarować, że tylko ze zmian właścicielskich poprawi się wydajność w kopalniach. To wymaga głębokich zmian w zakładach górniczych.

Podkreślił, że Kompania to duża spółka i program dla niej jest rozpisany do 2020 r.

W czasie rozmowy padły także pytania dotyczące związków zawodowych i organizowanych przez nie spółek, które zatrudniają górników do pracy w weekendy.

- To jest bulwersujące, bo to pokazuje, delikatnie mówiąc, zakłamanie liderów. Bo z jednej strony blokują oni wszelkie niezbędne zmiany w górnictwie, (...) a z drugiej budują swoje fortuny na tym, że wysyłają pracowników swoich firm w soboty i niedziele do pracy - ocenił Tomczykiewicz.

źródło: nettg.pl, autor: MD

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056