Tauron finalizuje umowę sprzedaży Skarbowi Państwa kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie. Równolegle trwają negocjacje z przedstawicielami strony społecznej. Związkowcy przedstawili propozycje projektu porozumienia dotyczącego gwarancji pracowniczych.

Przypomnijmy, że w piątek, 21 października, Tauron Polska Energia zawarł warunkową umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, w skład której wchodzą zakłady górnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze. Przez cały czas trwają również rozmowy z przedstawicielami strony związkowej z Taurona Wydobycie. W minioną środę w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli górniczej „Solidarności” z przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych, w którym uczestniczył także szef tego resortu wicepremier Jacek Sasin. Jak dowiedzieli się m.in. związkowcy 9 listopada ma się odbyć spotkanie szefów spółek węglowych i spółek energetycznych dotyczące renegocjowania cen węgla dla energetyki.

Jak zaznacza Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w spółce Tauron Wydobycie, ustalenie nowych cen węgla odbieranego przez energetykę to kluczowa sprawa, która interesuje związkowców w kontekście wydzielenia tej spółki z Grupy Tauron i przejęcia jej przez Skarb Państwa.

- Obecne ceny wciąż nie pozwalają nam myśleć o samodzielnym funkcjonowaniu na rynku – nie tylko o przyszłości, ale nawet o bieżącym funkcjonowaniu i odtworzeniu frontów wydobywczych. Te ceny obecnie wynoszą ok. 25 zł za GJ, ale to wciąż zbyt mało, żebyśmy mogli utrzymać się na rynku. Tym bardziej, że ceny stali, materiałów i maszyn wzrosły tak bardzo, że po prostu zwalają z nóg. Dla przykładu jedna sekcja obudowy zmechanizowanej, która jeszcze jakiś czas temu kosztowała 300 tys. zł to dzisiaj już koszt 1 mln zł – wylicza szef S w Tauronie Wydobycie.

- Trzeba jasno powiedzieć, że nie możemy być więcej sponsorem dla firm energetycznych, które dzięki nam osiągają miliardowe zyski. Musimy otrzymywać więcej za nasz węgiel, choć to i tak będą ceny korzystne w porównaniu do cen na rynku międzynarodowym. Przez cały czas słyszeliśmy, że tylko generujemy koszty, mamy ogromne zadłużenie i byliśmy traktowani, jak czarna owca. Nikt już dziś nie pamięta, że w zeszłym roku Grupa Tauron odbierała od nas węgiel za 8 zł za GJ podczas gdy ceny rynkowe były wtedy prawie dwa razy wyższe. Byliśmy przez Tauron „ratowani” pożyczkami na bardzo wysokich odsetkach i stąd wzięło się to zadłużenie. Mam nadzieję, że podczas listopadowego spotkania spółki energetyczne dogadają się górnictwem i ceny będą również dla nas satysfakcjonujące i pozwolą nam samodzielnie funkcjonować – dodaje Sopata.

Podczas spotkania została poruszona również kolejna kwestia, którą podnosili związkowcy, czyli gwarancje pracownicze – chodzi m.in. o gwarancje zatrudnienia i wynagrodzenia.

- Złożyliśmy propozycje projektu porozumienia, które naszym zdaniem powinno zostać podpisane zarówno przez stronę przejmującą, czyli Skarb Państwa oraz przekazującą, czyli Tauron Polska Energia. Premier Sasin nie zanegował naszych propozycji, a my powołaliśmy się tutaj na zawarte kilka dni temu podobne porozumienie dające gwarancje pracownikom PGNiG, która jest właśnie przejmowana przez Orlen. To jest dla nas o tyle istotne, że dziś możemy wszystko ustalić, ale za jakiś czas może się okazać, że kto inny będzie rządził i będzie chciał podważyć nasze ustalenia. Dlatego chcemy mieć wszystko na papierze – argumentuje przewodniczący S w Tauronie Wydobycie.

Jak wskazuje porozumienie powinno dotyczyć jeszcze innej kluczowej kwestii bez której trudno będzie samodzielnie funkcjonować na rynku kopalniom Taurona Wydobycie.

- Przez cały czas podkreślamy, że nie mamy odpowiednich służb. Nie mamy nawet działu sprzedaży z prawdziwego zdarzenia, bo tym wszystkim zajmowały się odpowiednie komórki w Tauron Polska Energia. Ta sprawa też musi zostać zabezpieczona. Musimy mieć gwarancje, że będziemy przyjmować ludzi albo gwarancje, że część tych usług dalej będzie dla nas wykonywał Tauron Polska Energia – mówi związkowiec.

Podczas spotkania została też poruszona sprawa ewentualnej konsolidacji spółek węglowych, których dotyczy umowa społeczna (oprócz Taurona Wydobycie to Polska Grupa Górnicza oraz Węglokoks Kraj).

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056