W środę (6 lipca) członkowie tzw. pomocniczego komitetu sterującego w Polskiej Grupie Górniczej skierowali pismo do wicepremiera i ministra aktywów państwowych. Chcą, żeby kolejna tura rozmów dotycząca podwyżek wynagrodzeń, ale też określenia funkcjonowania spółki w najbliższej przyszłości, odbyła się z jego udziałem.

List napisali członkowie tzw. pomocniczego komitetu sterującego, który skupia przedstawicieli pięciu największych związków w spółce: Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Kadra Górnictwo, związku Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych. Chcą, żeby wicepremier Jacek Sasin w trybie pilnym spotkał się ze wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi w PGG. Jak wskazują najistotniejszym tematem są obecnie kwestie płacowe.

„Najważniejszym na chwilę obecną tematem, przy szalejącej inflacji, podwyżkach cen żywności i paliw oraz podpisaniu porozumień płacowych w innych spółkach, jest podwyżka wynagrodzeń dla pracowników PGG” – wskazują związkowcy.

Oprócz tego również związkowcy chcą dowiedzieć się, jakie są plany rządu wobec PGG oraz całego górnictwa w kontekście inwestycji w nowe złoża i zatrudnienia nowych pracowników w związku z naciskami na zwiększenie wydobycia w najbliższych latach.

Kolejny temat to ceny węgla opałowego i ceny węgla dla podmiotów gospodarczych tj.: energetyki, ciepłownictwa i przemysłu, który – jak wskazują związkowcy - w porównaniu do średnich cen ARA sprzedaje po „skandalicznie” niskich cenach, w szczególności do energetyki zawodowej.

„Zwracamy się do Pana Premiera o poważne potraktowanie naszego wystąpienia. Dzisiaj w rozmowach przy stole chcemy załatwić nasze pilne sprawy. Alternatywą dla rozmów będzie z naszej strony wystąpienie w trybie Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i podjęcie działań wynikających z Ustawy o związkach zawodowych” – czytamy w piśmie.

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056