kombajn kkNadzór górniczy wciąż otrzymuje informację o domniemanych nieprawidłowościach w ruchu zakładów górniczych. Są one wnikliwie badane – zapewnia Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Wiele z napływających informacji nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości, tym razem jednak eksperci z nadzoru górniczego potwierdzili przypuszczenia autorów doniesienia.

- Był donos pisemny związany z eksploatacją jednej ze ścian w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka. Chodziło o rzekome przekroczenie stężenia metanu. To się potwierdziło. Wszczęto odpowiednie procedury i sporządzone zostało doniesienie do prokuratury. Dochodzenie jest wciąż prowadzone. Sprawa dotyczy sytuacji, która miała miejsce w nieodległym czasie – przyznał Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.

- Było zagrożenie. Sposób reakcji na to zdarzenie jest badany. Obecnie ściana jest w ruchu – dodał wiceprezes WUG.

W WUG działa również górniczy telefon zaufania 32 736 19 47. Za jego pośrednictwem mogą oni zgłaszać nieprawidłowości i niebezpieczne zdarzenia zagrażające ich zdrowiu, życiu i bezpieczeństwu pracy. Wątpliwości można również zgłaszać na adres poczty e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także tradycyjnym listem.

W ciągu 12 miesięcy 2021 r. do organów nadzoru górniczego wpłynęło 87 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładów górniczych. Pracownicy nadzoru górniczego potwierdzili zasadność 25 z nich, natomiast w trakcie rozpatrywania pozostaje 7 zgłoszeń. W 2020 r. zgłoszeń interwencyjnych było 97 (potwierdzonych 35), w 2019 r. – 141 (44), w 2018 r. – 109 (25), a w 2017 r. – 75 (22). W minionym roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej temperatury oraz nieprzestrzegania przepisów. W każdej z tych kategorii odnotowano 17 zawiadomień. W przypadku przekroczenia temperatury potwierdzono sześć z nich, a w temacie nieprzestrzegania przepisów było to pięć zgłoszeń. Zawiadomień związanych z zagrożeniem metanowym w 2021 r. było dziesięć. Dotyczyły one także niesprawnych czujników metanometrii. Trzy z nich zostały potwierdzone przez organy nadzoru górniczego.

źródło: nettg.pl, autor: KAJ, fot.: Krystian Krawczyk

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056