hutek MDW poniedziałek (10 stycznia) rozpoczęło się kolejne spotkanie związkowców z Polskiej Grupy Górniczej z zarządem spółki. Wśród postulatów są podwyżki wynagrodzeń oraz wypłata jednorazowej wypłaty dla górników, a w tle groźba ponownych blokad wysyłki węgla.

Rozmowy rozpoczęły się w katowickiej siedzibie Polskiej Grupy Górniczej o godz. 11. W spotkaniu – zgodnie zapisami ustawy o sporach zbiorowych - oprócz przedstawicieli zarządu spółki i związków wzięła udział negocjatorka - Malwina Strecker. Postulaty strony społecznej to rekompensaty dla pracowników za okres od września do grudnia w związku ze wzmożoną pracą i dodatkowym wydobyciem w tym okresie prowadzonym głównie w weekend oraz wzrost średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8200 zł, wobec 7829 zł obecnie.

- Nie jestem optymistą. Jestem pesymistą, natomiast zobaczymy, jak to się rozwinie – powiedział przed spotkaniem Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.

- Nie wiemy co dzisiaj będzie leżało na stole przy mediatorze. Zobaczymy, jak potoczą się rozmowy. Harmonogram mamy wytyczony, ale mediacje, jeśli to możliwe, chcielibyśmy zakończyć dzisiaj. Podobno pani mediator zapoznała się z sytuacją spółki i jeżeli zarząd będzie stał na swoim stanowisku, a my na swoim, to chcielibyśmy sporządzić protokół rozbieżności, żeby potem zgodnie z harmonogramem zrobić referendum strajkowe itd. Natomiast jeśli się mediacje nie skończą i nie będzie protokołu rozbieżności, to będziemy musieli się zastanowić nad harmonogramem, bo nie chciałbym ludzi ciągnąć do jakiejś akcji, kiedy nie będzie to legalne – dodał Hutek.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu protestujący górnicy na 48 godzin zablokowali wysyłkę węgla z kopalń. Blokada rozpoczęła się we wtorek (4 grudnia) rano, a w tym samym dniu po południu miało miejsce spotkaniu związkowców z zarządem spółki – mimo konkretnych propozycji do porozumienia jednak nie doszło. Wg nieoficjalnych informacji zarząd zaproponował 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty dla górników i podniesienie średniego wynagrodzenia w spółce do 8,1 tys. zł brutto. Do porozumienia nie doszło, a w nieoficjalnych rozmowach związkowcy za brak porozumienia obwiniają przede wszystkim rząd.

Jeśli w poniedziałek nie dojdzie do porozumienia, to związkowcy zapowiadają eskalację protestu. Zgodnie z harmonogramem działań przedstawionych przez powołany w PGG sztab protestacyjno-strajkowy 11 stycznia zostaną przeprowadzone masówki dla załóg kopalń PGG, a w dniach 12 i 13 stycznia odbędzie się referendum strajkowe w kopalniach PGG. Sztab zdecydował również, że od 17 stycznia nastąpi blokada wysyłki węgla do elektrowni z wszystkich kopalń PGG do odwołania.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: MD

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056