Ratownicy odnaleźli ciało górnika, który był poszukiwany po wypadku w ruchu Chwałowice kopalni ROW - taką informację przekazał portalowi netTG.pl Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład zlokalizowany w Rybniku.

Jak podał rzecznik, lekarz orzekł zgon o godz. 12:40. Zmarły pracownik miał 29 lat. Był zatrudniony na stanowisku młodszego górnika.

Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl, w wypadku do którego doszło w piątek, 19 listopada ok. godz. 9.30 ucierpiało w sumie trzech górników. Zdarzenie miało miejsce w pokładzie 405/2 na poziomie 700. To tam podczas prac związanych z doszczelnieniem zrobów w ramach prowadzonej profilaktyki pożarowej doszło do przerwania tamy podsadzkowej i do wycieku podsadzki (wody zmieszanej z popiołem).

Dwóch górników odnaleziono przytomnych. Zostali oni przetransportowani na powierzchnię i trafili do szpitala w Rybniku-Orzepowicach. Byli w stanie dobrym w czasie transportu.

Zastępy z kopalnianej stacji ratownictwa górniczego i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu poszukiwały trzeciego pracownika. Niestety nie udało się go odnaleźć żywego.

W tym roku w polskim górnictwie odnotowano dotychczas 12 wypadków śmiertelnych oraz siedem ciężkich. Osiem z wypadków śmiertelnych miało miejsce w kopalniach węgla kamiennego, dwa w górnictwie rud miedzi i dwa na odkrywkach.

W 2020 r. w polskich kopalniach odnotowano 16 wypadków śmiertelnych i 13 ciężkich. Jak podaje nadzór górniczy, wszystkich wypadków było 2029.

źródło: nettg.pl, autor: MD

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056