podpis sasin md- W poniedziałek w Brukseli odbyły się rozmowy strony polskiej z przedstawicielami KE ws. prenotyfikacji programu dla górnictwa węgla kamiennego; umówiliśmy się na robocze spotkania co 10 dni - poinformował wiceszef MAP Artur Soboń. Zależy nam, aby uruchomić tę pomoc publiczną w 2022 r. - dodał.

- Wczoraj rozmawialiśmy w Brukseli w ramach procesu prenotyfikacji. Chcemy, aby formalnie notyfikacja była poprzedzona zgodą KE co do zastosowania dwóch instrumentów pomocy publicznej dla górnictwa - powiedział Soboń we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Wyjaśnił, że chodzi o koszty nadzwyczajne przy likwidacji majątku, a jednocześnie możliwość w postaci odpraw górniczych dla pracowników likwidowanych kopalni oraz o uruchomienie programu dopłatach do redukcji produkcji węgla.

- Odpowiadaliśmy na pytania Komisji, wyjaśnialiśmy nasze intencje. Umówiliśmy się na techniczne, robocze spotkania w takim cyklu co 10 dni - powiedział Soboń.

Wiceminister przekazał, że pytania Komisji Europejskiej dotyczyły kwestii związanych zarówno kosztami kwalifikowanymi oraz z harmonogramem podziału tych instrumentów, które stosujemy pomiędzy tymi naszymi propozycjami pomocy publicznej, a np. Funduszem Sprawiedliwej Transformacji.

- Oczywiście dotyczyły także całego rynku, szczegółów związanych z tym, w jaki sposób Polska sobie ten rynek wyobraża w ciągu najbliższych dekad - tłumaczył wiceszef MAP.

Pytany, kiedy spodziewa się zamknięcia tego procesu, Soboń przyznał, że o nie jest łatwy case, ponieważ takiej sytuacji, jak Polska, nie ma dzisiaj nigdzie w Europie.

- Polska wymaga specyficznego, odrębnego programu i odrębnego podejścia Komisji Europejskiej. Musimy wypracować i prawne i techniczne możliwości wprowadzenia tego rozwiązania. Spodziewam się, że to potrwa kolejne miesiące - podkreślił Soboń.

- Mówiłem, i dzisiaj też to mogę powtórzyć publicznie, że nam zależy na tym, aby tę pomoc publiczną uruchomić w przyszłym roku, i aby od roku 2022 można było z tych instrumentów korzystać, bo tego wymaga sytuacja w branży. Będziemy robili wszystko, aby te rozmowy trwały, jak najkrócej - zapewnił wiceszef MAP.

Podstawą górniczego programu jest podpisana w maju br. ze związkami zawodowymi umowa społeczna. Określa ona zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz tworzy mechanizmy wspierające transformację Śląska.

źródło: nettg.pl, fot.: Maciej Dorosiński