- To co wyprawia Ministerstwo Klimatu i Środowiska - to jest kolejny cios w górnictwo i górników. To rozporządzenie doprowadzi do tego, że spółki węglowe utracą kolejne przychody - tak w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka-Ludzie Bogusław Hutek, lider górniczej Solidarności, ocenia projekt rozporządzenia MKiŚ w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

- Ta sytuacja pokazuje, że strona rządowa nie dostrzega umowy społecznej i jej wagi. Padają hasła, że chcą wprowadzić rozporządzenie w sprawie paliw stałych, bo dzięki temu jest szansa na środki z KPO na program Czyste Powietrze. Przypominam, że umowa społeczna mówi wyraźnie, że wszelkie zmiany dotyczące krajowej polityki energetycznej mają uwzględniać jej zapisy. Ta cała sytuacja zaczyna być delikatnie mówiąc irytująca. Myślę, że nadszedł czas, by zażądać spotkania sygnatariuszy umowy społecznej z udziałem szefów resortów przemysłu, klimatu i środowiska, aktywów państwowych oraz rozwoju. Wskazana byłaby także obecność kogoś od premiera Donalda Tuska lub samego szefa rząd. Chcemy od nich jasno i wyraźnie usłyszeć co z umową społeczną? Czy chcą ją realizować i jakie mają plany wobec górnictwa? - mówi przewodniczący.

- To co wyprawia MKiŚ to jest kolejny cios w górnictwo i górników. To rozporządzenie doprowadzi do tego, ze spółki węglowe utracą kolejne przychody. Znowu zaczną padać hasła, że trzeba zwiększać dopłaty do górnictwa. Na podkomisji zarzucono branży, że nie wykorzystała koniunktury w 2022 r. Mało jednak kto pamięta, że nie pozwolono nam tego zrobić. Gdybyśmy wtedy sprzedawali węgiel po cenach rynkowych, to górnictwo miałoby na czysto 20 mld zł zysku za ten okres. Sytuacja wygląda tak, że próbuje się branżę rozkładać kawałek po kawałku. My się temu bezczynnie przyglądać nie będziemy. Pierwszym krokiem jest pilne spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej. Broniliśmy miejsc pracy w 2014 r., a potem w 2019 r. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy ich bronić teraz - przyznaje Bogusław Hutek.

źródło: nettg.pl, autor: MD

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056