jsw gornicy barSpór zbiorowy na tle płacowym w JSW trwa od 26 stycznia. Strona społeczna domaga się wzrostu wynagrodzeń uwzględniającego poziom wykonanej inflacji za rok 2023 plus 1 punkt procentowy. W tej sprawie związkowcy prowadzili rozmowy z poprzednim zarządem spółki. Nie udało się im dojść do porozumienia. Z wyzwaniem tym zmierzyć się musi teraz nowy zarząd, którym kieruje Ryszard Janta. Menedżer w czasie środowej, 22 maja, konferencji wynikowej był pytany o tę sprawę. 

- Obecnie ta kwestia jest na etapie mediacji. Odbyły się spotkania mediatora ze stroną społeczną, a potem z zarządem. Mamy zaplanowany już konkretny termin spotkania stron w obecności mediatora - poinformował prezes Janta.

Związkowcy w lutym - jeszcze z poprzednim zarządem JSW - prowadzili rokowania. Nie przyniosły one jednak rezultatu. Stronie związkowej, czyli reprezentatywnym związkom zawodowym, w skład których wchodzą NSZZ Solidarność, Federacja Związku Zawodowego Górników oraz Związek Zawodowy Kadra, została przekazana informacja w zakresie potencjalnych kosztów wzrostu osobowego funduszu płac na 2024 r.

JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej i i znaczącym producentem koksu, który jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji stali. W tym roku węgiel koksowy po raz czwarty uzyskał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki. Do JSW należą m.in. cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników.

źródło: nettg.pl, autor: MD, fot.: Bartłomiej Szopa/ARC

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056