kopwesola kzmW wyniku silnego wstrząsu, do którego doszło 17 kwietnia o godzinie 20.35 w ruchu Wesoła należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Mysłowice-Wesoła, poszkodowanych zostało dziewięciu górników. Jeden z nich nie żyje.

- Pracownicy odtwarzali wyrobisko, m.in. spongowali kombajnem w pochylni I zachodniej w pokładzie 510 na poziomie 665 - wyjaśnia dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

O 20.35 doszło do wstrząsu. Natychmiast wezwano służby ratunkowe. Ośmiu górników wyszło o własnych siłach z miejsca zagrożenia. Dziewiąty poszkodowany był reanimowany na miejscu. Niestety lekarz, który przybył na miejsce, stwierdził jego zgon. Wypadkowi uległ 43-letni górnik z 14-letnim stażem pracy

W strefie zagrożenia, jak informuje PGG, przebywało 14 osób. Ranni trafili do szpitali. Są obecnie niezdolni do wykonywania pracy. Prace w strefie zagrożenia zostały wstrzymane. Akcja zakończyła się w czwartek, 18 kwietnia, przed godziną pierwszą.

PGG zapewnia, że szczegółowe okoliczności wypadku będą wyjaśnianie. Do kopalni zaraz po informacji o zdarzeniu udał już dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Przypomnijmy, to kolejny podobny wypadek, do którego doszło w ostatnich tygodniach w kopani Mysłowice-Wesoła. Pod koniec marca, również w wyniku wstrząsu, poszkodowanych zostało czterech górników. Epicentrum miało miejsce w rejonie ściany 578 na głębokości 665 metrów. W chwili jego wystąpienia w zagrożonym rejonie przebywało 18 pracowników. Czternastu z nich o własnych siłach wycofało się z rejonu, a czterech zostało poszkodowanych. Doznali m.in. urazów głowy i kończyn.

źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Katarzyna Zaremba-Majcher

 

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056