wujek zjazd kzm 4Obawy dotyczące radykalnego zmniejszenia zatrudnienia w należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalni Staszic-Wujek pojawiły się w ostatnim czasie wśród załogi i związkowców. Związkowcy z Solidarności mówią nawet o 1000 osób. O tę kwestię zapytaliśmy dyrektora kopalni Krzysztofa Kiełbiowskiego.

W tej sprawie do dyrekcji katowickiej kopalni zwrócili się przedstawiciele Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność KWK Murcki-Staszic Pole Janów. Pismo, w którym wyrażają obawy dotyczące zwolnienia 1000 pracowników, wysłali 20 marca br.

„Dotarły do Naszego Związku bardzo niepokojące informacje, iż na odprawie technicznej została przedstawiona informacja uczestnikom narady przez Kierownictwo Kopalni o zamiarze zredukowania zatrudnienia w KWK Staszic-Wujek o około 1000 (tysiąc) osób ze względu na brak wydobycia i bardzo wysokie koszty produkcji. Również niepojące jest ograniczenie inwestycji i zakupów materiałowo-produkcyjnych, co może spowodować zagrożenia jeszcze krótszego funkcjonowania na „osi czasu” Kopalni, a w szczególności zagrozić bezpieczeństwu naszej załogi” – czytamy w piśmie.

Te informacje zdecydowanie dementuje dyrektor kopalni Staszic-Wujek Krzysztof Kiełbiowski.

- Mogę jednoznacznie zapewnić, że nie przewidujemy takich zwolnień. Zatrudnienie jest w kopalni realizowane zgodnie z programem operacyjnym kopalni. Zatrudnienie zmniejsza się w ten sposób, że nie przyjmujemy nowych pracowników, a część ludzi odchodzi w sposób naturalny przechodząc na emeryturę – wskazuje dyrektor kopalni Staszic-Wujek.

Kopalnia Staszic-Wujek należy do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Zakład jest kopalnią zespoloną i składa się z dwóch ruchów: Murcki-Staszic i Wujek.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Katarzyna Zaremba-Majcher

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056