Górnicy chcą podwyżek. Ultimatum dla zarządu
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
W środę, 10 stycznia, odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji związkowych z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) dotyczące podwyżek na 2024 rok. Związkowcy chcą, aby ich żądania płacowe zostały spełnione do 24 stycznia, w przeciwnym wypadku rozpoczną spór zbiorowy.
Jak poinformowali przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych w JSW (Solidarność, Federacja ZZG oraz Kadra), podczas środowego spotkania zwrócili się o podjęcie negocjacji w sprawie ustalenia polityki płacowej wraz z wzrostem wynagrodzeń pracowników w 2024 roku. Oprócz tego wystąpili z żądaniem umieszczenia w opracowanych Planach Techniczno-Ekonomicznych JSW wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na rok 2024 – wg związkowców minimalny wskaźnik powinien wynosić poziom inflacji za rok 2023 plus jeden punkt procentowy.
W odpowiedzi zarząd poinformował, że wpisanie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń do PTE nie jest na razie możliwe z uwagi na fakt, że PTE nie zyskał akceptacji rady nadzorczej i będzie weryfikowany. Obecnie w tej kwestii są prowadzone konsultacje z kierownikami zakładów JSW, a w ramach prowadzonej polityki płacowej monitorowana będzie sytuacja związana z wpływem cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziom płacy realnej w spółce. Jak poinformowali przedstawiciele zarządu, wzrost wynagrodzeń niwelujących negatywny skutek inflacji będzie realizowany, jeśli pozwoli na to sytuacja ekonomiczno -finansowa spółki.
„Dotychczasowa praktyka i działania obecnego zarządu JSW w latach ubiegłych pokazuje, że jeżeli spółka osiągała zyski, wzrost wynagrodzeń był realizowany. Nasza odpowiedz na takie stanowisko musiała być jednoznaczna. Przyszłe porozumienie musi wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Spełnione powinny być postulaty wzrostu wynagrodzeń uwzględniający poziom inflacji za rok poprzedni plus 1 punkt procentowy. Pozwoli to uniknąć spadku płacy realnej pracowników JSW – argumentują związkowcy z Solidarności.
„Zarząd spółki dostał czas do 24 stycznia br. na realizację naszych żądań. W przypadku braku podpisania porozumienia ZOK NSZZ Solidarność JSW wraz z resztą Reprezentatywnych Związków Zawodowych wejdzie w spór zbiorowy z zarządem JSW. Będziemy konsekwentni w dążeniu do realizacji celu którym jest utrzymanie realnej płacy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, do którego dążymy od lat” - wskazali związkowcy.
Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce na koniec minionego roku wyniosło 21 239 pracowników. W 2022 r. zakłady JSW wyprodukowały prawie 14,1 mln t węgla.
źródło: nettg.pl, autor: JM