Brzeszcze na czele, ruchy Marcel i Rydułtowy z dobrymi wynikami
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Wydobycie węgla kamiennego w 2022 r. wyniosło ok. 52,8 mln ton, w tym z pokładów metanowych 41,6 mln ton, co stanowi 78,8 proc. całości wydobytego surowca. Z niemetanowych pokładów wyeksploatowano natomiast 11,2 mln ton surowca, a więc zaledwie 21,2 proc. wydobycia – wynika z raportu Wyższego Urzędu Górniczego.
W ub. funkcjonowało 20 czynnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, z czego w 4 eksploatowano pokłady niemetanowe – wynika z raportu Wyższego Urzędu Górniczego. Z górotworu objętego wpływami eksploatacji wydzieliło się 778,9 mln m sześc. metanu. W porównaniu z 2021 r. zanotowano spadek łącznej wartości metanowości bezwzględnej kopalń węgla kamiennego – o 36,3 mln m sześc.
Najwyższą efektywność wykorzystania ujętego metanu wśród czynnych kopalń osiągnięto w należącym do Tauron Wydobycie ZG Brzeszcze – 100 proc., w ruchu Marcel (Polska Grupa Górnicza)- 99 proc., w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie (Jastrzębska Spółka Węglowa) było to 92 proc., a w ruchu Rydułtowy (PGG) - 90 proc.
Poza tym w oddziale SRK KWK Jas-Mos – Jastrzębie III efektywność wykorzystania ujętego metanu wyniosło 98 proc.
A zatem ZG Brzeszcze to nadal jedyna kopalnia w Polsce, w której zagospodarowywana jest całość wychwytywanego metanu. Jest to możliwe m.in. dzięki pracy stacji odmetanowania i dwóch instalacji kogeneracyjnych, które uruchomiono w 2021 r. Dzięki tym nowoczesnym technologiom niebezpieczny pod ziemią metan stał się produktem rynkowym
Widoczne postępu czynią na tym polu także dwa ruchu kopalni ROW: Marcel i Rydułtowy (PGG), w których w 2021 r. odnotowano odpowiednio 96,77 proc. i 83,04 proc. efektywności wykorzystania metanu, a dziś poziom ten wynosi już 99 proc. i 90 proc.
źródło: nettg.pl, autor: KAJ