hutek b- Trzeba jasno powiedzieć, że oni nie są za węglem i nigdy nie będą. Nie ma żadnej woli rządu, żeby węgiel wrócił do łask – ocenił działania rządu Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności i przewodniczący S w Polskiej Grupie Górniczej. Jak wskazał priorytetem górniczych związków zawodowych powinna być teraz jak najszybsza notyfikacja umowy społecznej.

W rozmowie z portalem netTG.pl szef górniczej S odniósł się m.in. do ostatniej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz decyzji dotyczących budowy elektrowni atomowych.

- Ostatnie działania przedstawicieli partii rządzącej oraz ich wypowiedzi, m.in. wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jasno pokazują, że zapewniania dotyczące roli węgla i energetyki węglowej były kłamstwem. Trzeba jasno powiedzieć, że oni nie są za węglem i nigdy nie będą. Nie ma żadnej woli rządu, żeby węgiel wrócił do łask. Ostatnie działania jasno pokazują, że politycy partii rządzącej stawiają na atom i morskie farmy wiatrowe. To wszystko są inwestycje idące w setki miliardy złotych natomiast, kiedy mowa o budowie instalacji węglowych, o których mowa w umowie społecznej, to rząd nie chce na to przeznaczyć 12-15 mld zł. - powiedział Hutek.

- Dlatego naszym priorytetem powinna być, jak najszybsza notyfikacja umowy społecznej w wersji, którą podpisaliśmy w minionym roku. Powinniśmy o to bardzo mocno zawalczyć, a jeśli będzie trzeba to ogłosić nawet pogotowie strajkowe w górnictwie. Umowa społeczna daje nam bezpieczeństwo i gwarancje, że kopalnie nie zostaną zlikwidowane w sposób nagły, a górnikom dają gwarancje, że będą mogli spokojnie dopracować do emerytury. Jeśli rządzący chcą zwiększyć wydobycie na krótki okres 2-3 lata, to powinien zostać jak najszybciej ustalony plan, w jakich kopalniach produkcja ma być zwiększona, ale przy zagwarantowaniu, że takie działanie nie skróci żywotności tych zakładów i pozwoli zachować osi czasu wygaszania poszczególnych kopalń ustaloną zapisami umowy społecznej – wskazał szef górniczej S.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: MD

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056