Górniczy związkowcy spotkają się ze stroną rządową
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
We wtorek, 19 lipca, odbędzie się spotkanie w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Posiedzenie będzie miał formę wideokonferencji, a głównym tematem będzie aktualna sytuacja w górnictwie.
Obrady Zespołu rozpoczną się we wtorek o godz. 12 i będą prowadzone w formie wideokonferencji. Jak zaznacza Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Śląskiego, który również współprzewodniczy Zespołowi Trójstronnemu, głównym tematem będzie aktualna sytuacja w branży.
- To na pewno najważniejszy temat biorąc pod uwagę protesty i to, co aktualnie dzieje się w górnictwie. Przedmiotem obrad będą też regulacje dotyczące mającego powstać Funduszu Transformacji Śląska, więc to co premier Morawiecki zapowiadał w ostatnich dniach. Warto tu podkreślić, że jest to rzecz, która powinna być dawno zrealizowana, bo powstanie tego funduszu zapisaliśmy w umowie społecznej – mówi Czerkawski.
- Kolejny temat to wsparcie dla firm okołogórniczych, czyli temat, który właściwie został całkowicie zarzucony. A przecież w firmach zaplecza górniczego występuje szereg problemów, podobnie zresztą jak w całym górnictwie. Chcemy też dowiedzieć się, jak realizowana jest Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, a przede wszystkim usłyszeć, jakie zmiany rząd zamierza wprowadzić do tego dokumentu w związku z obecną sytuacją, czyli wojną i ogromnym wzrostem popytu na węgiel. Ostatnim punktem obrad będzie kwestia planowanej przez Unię Europejską redukcji emisji metanu. Te zmiany w przepisach mogą być nożem w plecy dla polskiego górnictwa, dlatego jest to bardzo ważna sprawa - wskazuje związkowiec.
W obradach ma wziąć udział wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Jakich jeszcze przedstawicieli rządu mogą spodziewać się związkowcy?
- Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Na pewno będzie minister Pyzik, ale oczywiście oczekujemy też, że będą inni ministrowie. W świetle ostatnich wydarzeń, jeśli byłby minister Pyzik i tylko jacyś dyrektorzy departamentów, to takie spotkanie szybko zakończę – zapowiada współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego.
Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy Zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 r.
Celem Zespołu jest kontynuowanie trójstronnego dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego – dla zachowania pokoju społecznego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z realizacją celów Zespołu.
źródło: nettg.pl, autor: JM