Rozpoczęły się rozmowy w PGG. Szanse "pół na pół"
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
W środę, 13 lipca, krótko po godzinie 10 rozpoczęła się kolejna tura negocjacji w Polskiej Grupie Górniczej w Katowicach. W rozmowach uczestnicy wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik ds. transformacji energetyki i górnictwa Piotr Pyzik. Rozmowy dotyczą m.in. kwestii płacowych.
Przypomnijmy, że w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej od poniedziałku, 11 lipca, trwa protest związków zawodowych. Związkowcy domagają się rozmów z udziałem wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Chcą rozmawiać m.in. o przyszłości spółki, inwestycjach w zwiększenie wydobycia w kopalniach, zatrudnieniu nowych pracowników, a przede wszystkim - kwestiach płacowych.
- Rozmawiamy ze stroną społeczną. Nigdy tego nie unikaliśmy. Jestem w kontakcie praktycznie ze wszystkimi centralami związkowi. Mam nadzieję, że o godz. 10 usłyszę te wszystkie argumenty, które strona społeczna przedstawia i mam nadzieję, że dojdziemy do jakiegoś konsensusu. Mamy na to trochę czasu – powiedział przed rozpoczęciem spotkania wiceminister Pyzik.
- Spotkanie dotyczy roszczeń przedstawionych przez stronę społeczną. Będziemy rozmawiać, będziemy prowadzić dialog, będziemy i słuchać wyjaśnień oraz sami wyjaśniać. Mamy nadzieję, że dzisiaj albo w następnych dniach zakończą się pozytywnie – dodał Tomasz Rogala, prezes PGG.
Jak zaznaczył przed rozpoczęciem spotkania Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w PGG oraz szef całej górniczej Solidarności, postulaty związkowców obejmują trzy kwestie.
- Po pierwsze chodzi o spotkanie z wicepremierem Sasinem dotyczące przyszłości spółki. Drugi temat to ceny węgla dla energetyki, a trzeci to rekompensata inflacyjna, czyli wynagrodzenia. Jeżeli na przykład dzisiaj podpiszemy porozumienie i będzie wyznaczony termin spotkania z wicepremierem Sasinem, to będziemy decydować, czy wychodzimy, czy nie – wskazał Hutek.
Związkowiec ocenił szanse na porozumienie na „pół na pół”.
- Natomiast, jeśli spotkanie nie przyniesie rezultatu, to się spotkają centrale i zdecydują o dalszych działaniach. Spektrum jest duże: tory, strajk włoski, manifestacja – zapowiedział Hutek.
źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Maciej Dorosiński