PGG z ważną inwestycją w Radlinie
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
W ruchu Marcel kopalni ROW trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia klimatyzacji centralnej o łącznej mocy chłodzącej 6 MW. W sumie instalacja klimatyzacji centralnej chłodzić będzie co najmniej kilka rejonów kopalni, w których zainstalowanych będzie szesnaście chłodnic powietrza.
W obiegu tej instalacji przewiduje się przepływ wody lodowej maksymalnie do 300 m sześc. w ciągu godziny. Nad prawidłowością funkcjonowania wszystkich urządzeń związanych z instalacją czuwać będą dyspozytorzy w Centrum Nadzoru Energomaszynowego.
Istotą instalacji powierzchniowej jest wytwarzanie tzw. wody lodowej (zimnej) o temperaturze ok. 1,5 st. C. w stacji klimatycznej na powierzchni i transportowanie jej w obiegu zamkniętym rurociągiem w szybie poprzez „trójkomorowy podajnik cieczy”. Dalej jest ona rozprowadzana siecią rurociągów obiegu wtórnego do wyrobisk dołowych w których pracują ludzie, a temperatura przekracza 28 st. C.
W całym polskim górnictwie węgla kamiennego dobrym przykładem w dziedzinie wprowadzania rozwiązań klimatyzacyjnych wiodła zawsze ornontowicka kopalnia Budryk (JSW). Już w czerwcu 2007 r. rozpoczęła tam pracę centralna klimatyzacja wyrobisk dołowych.
Kopalnia od 2012 r. prowadziła roboty przygotowawcze do eksploatacji pokładów węgla zalegających na głębokościach od 800 m do 1000 m, gdzie temperatura skał jest najwyższa. To powoduje, że prawie na każdym stanowisku pracy w rejonach eksploatacyjnych nie jest możliwe dochowanie temperatury 28 st. C.
Podjęto więc decyzję o rozbudowie funkcjonującego układu centralnej klimatyzacji. Inwestycja została tak przygotowana, że wraz z postępem robót górniczych, rozbudowie podlegają jedynie rurociągi obiegu wtórnego. „Serce” układu tj. stacja klimatyczna na powierzchni i podajniki cieczy w komorach przy szybie VI na poziomach 900 i 1050 zostały przygotowane do instalowania chłodnic powietrza w nowych, nawet najgłębszych rejonach kopalni.
źródło: nettg.pl, autor: KAJ