Konsultacje o urlopach górniczych
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Dziś, w piątek, 21 stycznia, odbędzie się kolejna konsultacja zorganizowana wspólnie przez redakcje „Trybuny Górniczej”, portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tym razem w centrum uwagi zainteresowanych i ekspertów znajdą się urlopy górnicze.
Ustawa z 1 października 2021 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2071) umożliwia skorzystanie z prawa do urlopu górniczego i urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej zatrudnionym w kopalniach i zakładach górniczych lub ich oznaczonych częściach, którzy w okresie likwidacji podmiotu, rozpoczętej przed 1 stycznia 2019 r. lub w okresie od 1 grudnia 2021 do 31 grudnia 2023 r. nie posiadali uprawnień emerytalnych.
– Wnioski o ustalenie okresu brakującego do nabycia prawa do emerytury dla celów urlopu może złożyć wyłącznie Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Urlop górniczy przysługuje pracownikowi w wymiarze do czterech lat pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć uprawnienia do emerytury przed dniem 1 stycznia 2028 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie złożonych wniosków przez SRK, ustali brakujący okres do emerytury dla potrzeb urlopu górniczego i sprawdzi, czy pracownik spełni na dzień 31 grudnia 2027 r. wszystkie wymagane warunki do uzyskania prawa do emerytury górniczej przyznawanej na podstawie art. 50e lub 50a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zwanej ustawą emerytalną, emerytury przyznanej na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej w związku z art. 39 lub 32 ustawy emerytalnej, emerytury powszechnej na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej, emerytury pomostowej przyznawanej na podstawie art. 4 lub 11 ustawy o emeryturach pomostowych z uwzględnieniem okresu urlopu w wymiarze nieprzekraczającym 4 lat – wyjaśnia Ewa Paluch z chorzowskiego Oddziału ZUS.
Warto również wiedzieć, że urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla przysługuje pracownikowi w wymiarze do trzech lat, pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć uprawnienia do emerytury przed dniem 1 stycznia 2027 r. W tym przypadku również na podstawie złożonych wniosków przez SRK, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustali brakujący okres do emerytury dla potrzeb urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz sprawdzi, czy pracownik spełni na dzień 31 grudnia 2026 r. wszystkie wymagane warunki do uzyskania prawa do: emerytury przyznawanej na podstawie art. 184 w związku z art. 32 ustawy emerytalnej, emerytury przyznawanej na podstawie art. 184 w związku z art. 39 ustawy emerytalnej, emerytury powszechnej przyznawanej na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej, emerytury pomostowej na podstawie art. 4, art. 11 lub art. 49 ustawy pomostowej z uwzględnieniem okresu urlopu w wymiarze nieprzekraczającym 3 lat.
Konsultacja pod numerem telefonu 32 34 90 626 rozpocznie się w piątek, 21 stycznia, o godz. 12.00 i potrwa przez dwie godziny. Warto przygotować dokumenty związane z przebiegiem pracy zawodowej.
źródło: nettg.pl, autor: KAJ, fot.: Bartłomiej Szopa/ARC