Jestem pracownikiem kopalni, mam ukończony 56 rok życia i 23-letni staż pracy na oddziałach pozaprzodkowych. Mój ogólny staż pracy wynosi 40 lat. Chciałbym przejść na emeryturę. Nie wiem tylko, czy muszę odrobić chorobowe, skoro mam ukończony 56 rok życia.

Aby przejść na emeryturę górniczą w wieku 55 lat, trzeba spełnić łącznie dwa warunki: udokumentować 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą, w tym co najmniej 10 lat tzw. czystej pracy górniczej, czyli wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.

Natomiast, aby przejść na emeryturę w wieku 50 lat, w tym ogólnym stażu 25 lat pracy górniczej łącznie z pracą równorzędną trzeba mieć min. 15 lat czystej pracy górniczej. Innymi słowy, osoba, która posiada tylko 10 lat pracy górniczej będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 55 lat, jeśli dodatkowo uzupełni wymagany staż okresem 15 lat pracy równorzędnej.

I analogicznie, górnik, który posiada tylko 15 lat pracy górniczej będzie mógł przejść na emeryturę w wieku 50 lat, jeśli dodatkowo posiada 10 lat pracy równorzędnej. Zatem, w Pana przypadku, posiadanie 23 lat pracy dołowej nie wystarcza do emerytury górniczej. Do uzupełnienia do pełnych 25 lat pracy górniczej można przyjąć także dniówki przodkowe tzw. półtorakrotne, jeżeli takie Pan posiada oraz okresy pracy tzw. mieszanej, wykonywanej częściowo pod ziemią i na powierzchni (np. maszynista wyciągowy).

Ponadto także okresy pracy równorzędnej takie jak: - zatrudnienie na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa w urzędach górniczych, jeżeli zatrudnienie jest związane z wykonywaniem czynności inspekcyjno-technicznych w kopalniach, przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących prace górnicze, pod warunkiem, że uprzednio pracownik przepracował w tych podmiotach co najmniej 10 lat pod ziemią albo na stanowiskach dozoru lub kierownictwa ruchu, - zatrudnienie przy innych pracach nie dłużej niż 5 lat, do których pracownik wykonujący prace górniczą przeszedł w związku z likwidacją kopalni, zakładu górniczego lub innego podmiotu wykonującego pracę górniczą.

W porównaniu ze stanem poprzednim nie ma obecnie dodatkowej możliwości, że przejście do innej pracy nastąpiło na skutek wyboru lub zlecenia jednostki nadrzędnej. W przypadku, gdy dana osoba nie spełnia warunków do emerytury górniczej, a posiada co najmniej 5 lat pracy górniczej, wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, możliwe jest obniżenie powszechnego wieku emerytalnego (65 lat) o 6 miesięcy za każdy rok takiej pracy (nie więcej jednak niż o 15 lat).

Taką możliwość mają jednak tylko te osoby, które na dzień 31 grudnia 1998r. posiadają 25 lat okresów zatrudnienia, w tym przynajmniej 5 lat pracy górniczej. Okresy niezdolności do pracy nie są ani pracą górniczą, ani pracą równorzędną, bez względu na wiek górnika. Należy je odrobić.

źródło: nettg.pl, autor: KAJ

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056