Związkowcy z PGG będą rozmawiać z wiceministrem o płacach
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
We wtorek, 28 grudnia, w samo południe w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej ma odbyć się spotkanie związków zawodowych działających w spółce z wiceministrem aktywów państwowych i pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotrem Pyzikiem. Tematem rozmów mają być postulaty, które strona społeczna przedstawiła przed świętami.
Przypomnijmy, że 21 grudnia cztery organizacje związkowe (NSZZ Solidarność, ZZ Kadra, Związek Zawodowy Górników w Polsce oraz Związek Zawodowy Pracowników Dołowych) działające w Polskiej Grupie górniczej powołały wspólny Sztab Protestacyjno-Strajkowy oraz ogłosiły pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach i zakładach spółki.
W piśmie skierowanym do zarządu związkowcy wyjaśnili, że sztab został powołany w związku z brakiem porozumienia w dwóch sprawach. Pierwszą z nich jest wypłata rekompensaty dla pracowników PGG SA za miesiące wrzesień, październik, listopad i grudzień w związku ze zwiększonym wysiłkiem załóg górniczych PGG SA, aby dostarczyć do odbiorców dodatkowe ilości węgla wydobywanego w dni wolne od pracy. Druga dotyczy natomiast zakończenia roku 2021 ze średnim wynagrodzeniem 8200 zł brutto w spółce.
W ramach akcji protestacyjnej związkowcy prowadzili blokadę wysyłek węgla z kopalń PGG. Uczestniczył w nich także związek zawodowy Sierpień 80, którego członkowie prowadzili także okupację siedziby PGG od poniedziałku do środy, 20-22 grudnia.
Blokady torów zaplanowane na jedną dobę rozpoczęły się we wtorek po południu, 21 grudnia, przy kopalniach Piast-Ziemowit, a następnie Staszic-Wujek, Halemba, Mysłowice-Wesoła i Sośnica. W nocy blokadę rozpoczęli związkowcy z kopalni Rydułtowy, a w środę rano górnicy z kopalń Bielszowice, Marcel i Jankowice - w godzinach porannych blokady trwały w sumie w 9 kopalniach. W ciągu dnia torowiska były stopniowo odblokowywane. Blokady dotyczyły wyłącznie węgla transportowanego do elektrowni. Sprzedaż surowca dla odbiorców indywidualnych odbywała się normalnie.
– Otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowy z odpowiedzialnym za górnictwo wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem. Mają się odbyć tuż po świętach, 28 grudnia. Oczekujemy, że pan minister przedstawi nam konkretne rozwiązania, jak zrealizować nasze postulaty i co zrobić, aby Polska Grupa Górnicza mogła bez przeszkód funkcjonować w 2022 roku. Jeśli tych konkretów się nie doczekamy, Sztab Protestacyjno-Strajkowy zdecyduje o kolejnych akcjach, w tym o blokadzie transportów węgla – powiedział portalowi netTG.pl lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek.
źródło: nettg.pl, autor: MD, fot.: Maciej Dorosiński