Zakończyły się blokady wysyłki węgla
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
W środę (23 grudnia) zakończyła się ostatnia blokada torów prowadzona przez górników z Polskiej Grupy Górniczej. Teraz przedstawiciele związków zawodowych czekają na spotkanie z wiceministrem Piotrem Pyzikiem, które ma się odbyć w najbliższy wtorek (28 grudnia).
Jak poinformowali przedstaciele Solidarności jako ostatnia blokadę prowadziła kopalnia Chwałowice w Rybniku.
– Protest miał charakter ostrzegawczy. 21 grudnia zaczął Piast-Ziemowit, 23 grudnia zakończyły Chwałowice. W akcji wzięło udział w sumie 10 kopalń. W każdej z nich blokada torów trwała maksymalnie dobę. Mam nadzieję, że to ostrzeżenie przemówi decydentom do rozsądku – powiedział Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.
– Otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowy z odpowiedzialnym za górnictwo wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem. Mają się odbyć tuż po świętach, 28 grudnia. Oczekujemy, że pan minister przedstawi nam konkretne rozwiązania, jak zrealizować nasze postulaty i co zrobić, aby Polska Grupa Górnicza mogła bez przeszkód funkcjonować w 2022 roku. Jeśli tych konkretów się nie doczekamy, Sztab Protestacyjno-Strajkowy zdecyduje o kolejnych akcjach, w tym o blokadzie transportów węgla – dodał Hutek.
Od 21 grudnia w Polskiej Grupie Górniczej trwa pogotowie strajkowe. Tego samego dnia rozpoczęły się blokady torów, którymi transportowany jest surowiec do elektrowni. W akcji brały udział kolejno kopalnie: Piast-Ziemowit, Staszic-Wujek, Halemba, Mysłowice-Wesoła, Sośnica, Rydułtowy, Bielszowice, Marcel, Jankowice i Chwałowice. Blokady dotyczyły wyłącznie węgla transportowanego do elektrowni. Sprzedaż surowca dla odbiorców indywidualnych odbywała się normalnie.
źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: NSZZ Solidarność KWK Piast