Kopalnie powinny pracować przez sześć dni w tygodniu
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Uchwalenie nowelizacji ustawy górniczej, zakładającej wdrożenie wartego 28,8 mld zł systemu wsparcia dla kopalń węgla kamiennego, skomentował dla portalu nettg.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
- Uchwalenie tej nowelizacji oznacza, że program przemian w górnictwie będzie realizowany. Trzeba mieć świadomość, że to są pieniądze polskiego podatnika i jednocześnie potężne obciążenie dla budżetu państwa. Ja mam wciąż krytyczną opinię o stanie polskiego górnictwa węgla kamiennego.
Tak duża suma dotacji dowodzi, że górnictwo pomimo bardzo wysokich cen węgla na rynkach światowych i europejskich, wciąż generuje straty. Nie potrafię tego uzasadnić, choć przez całe lata zajmowałem się problematyką restrukturyzacji branży.
Pozostaje kwestia notyfikacji pomocy publicznej dla górnictwa. Nie jestem przekonany, że Komisja Europejska uzna nasze argumenty zmierzające do taj dużej pomocy dla branży.
Górnictwem trzeba dobrze zarządzać, to jest uwaga zarówno do pracodawców jak i do związkowców. Recepty są znane od lat. Przede wszystkim wydłużenie czasu pracy. Kopalnie, zwłaszcza w dobie koniunktury, powinny pracować przez sześć dni w tygodniu. I to należy wynegocjować z partnerami społecznymi.
Trzeba ponadto zlikwidować nierentowane części kopalń lub nawet całe zakłady i inwestować w kopalnie mające perspektywy. Tymczasem od lat zwleka się z decyzjami likwidacyjnymi i finansuje nierentowne kopalnie z pieniędzy, które można przeznaczać na inwestycje.
źródło: nettg.pl, autor: KAJ, fot.: Maciej Dorosiński