Spór zbiorowy w PGG dotyczący podwyżek
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Pięć organizacji związkowych działających w Polskiej Grupie Górniczej weszło w spór zbiorowy z zarządem spółki. Chodzi o kwestie płacowe.
Swoje postulaty związkowcy przedstawili w piśmie skierowanym w środę, 15 grudnia, do zarządu spółki. Pod pismem podpisali się przewodniczący: NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Górników w Polsce, MZZ Kadra, WZZ Sierpień 80, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.
Czytamy w piśmie:
„Na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych niżej podpisane Związki Zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej zwracają się do Zarządu Polskiej Grupy Górniczej z żądaniem:
1. Wypłaty rekompensaty dla pracowników PGG za miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzień w związku ze zwiększonym wysiłkiem załóg górniczych PGG, aby dostarczyć do odbiorców dodatkowe ilości węgla wydobywanego w dni wolne od pracy.
2. Zakończenia roku 2021 ze średnim wynagrodzeniem 8200 brutto w Polskiej Grupie Górniczej.".
- Zapadła decyzja pięciu organizacji związkowych, że wchodzimy w spór zbiorowy. Nasza decyzja jest podyktowana tym, że nasi pracownicy nie uzyskali żadnego wzrostu wynagrodzeń. Natomiast od września ze względu na brak węgla w kraju i ze względu na to, że musimy ratować energetykę dodatkowym wydobyciem, ludzie pracują w soboty i niedzielę, i to pracują na okrągło. Sytuacja w naszej firmie jest taka, że pracując w sobotę niedzielę ci pracownicy tak naprawdę pracują za darmo, nie zwiększając funduszu płac. Nie zwiększając funduszu płac po prostu trzeba z czarnych dni ściągnąć wynagrodzenie od poniedziałku do piątku, żeby zapłacić za soboty i niedziele. Stąd nasze żądanie o rekompensaty za miesiąc wrzesień, październik, listopad, grudzień, aby zapłacić za te dodatkowe wydobycie – argumentował Rafał Jedwabny, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w PGG w wywiadzie opublikowanym na fejsbukowym kanale związkowym.
Związkowcy z PGG wystąpili z wnioskiem do zarządu o rozpoczęcie rozmów płacowych w połowie listopada. Jako powód wskazywali rosnące koszty utrzymania spowodowane inflacją oraz wytężoną pracę zakładów wydobywczych w ostatnich miesiącach. Dotychczasowe rozmowy w tej sprawie nie przyniosły rezultatu.
Obecnie średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej wynosi 7829 zł brutto.
źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Jarosław Galusek/ARC