Do końca stycznia rozwiązania pomocowe dla kopalń
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
- Podstawowa sprawa to zapewnienie płynności firmom górniczym – powiedział po środowym (8 grudnia) spotkaniu ze stroną związkową wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. W jego ocenie parlament powinien przyjąć ustawę w tej sprawie do końca stycznia przyszłego roku.
Spotkanie rozpoczęło się w środę o godz. 12 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Związkowcy przed jego rozpoczęciem wskazywali, że chcą się dowiedzieć, czy możliwe będzie wsparcie budżetowe kopalń zanim Komisja Europejska wyda ewentualną zgodę na subwencjonowanie likwidowanej branży.
Wiceminister Pyzik po zakończeniu spotkania powiedział, że takie rozwiązanie jest przygotowywane. - Podstawowa sprawa to zapewnienie płynności firmom górniczym. Rząd RP zrobi wszystko, żeby ta ścieżka legislacyjna była jak najkrótsza i jak najprostsza – argumentował wiceminister Pyzik.
Jak określił ustawa jest już „dopieszczona” i ma być procedowana ścieżką poselską, która jak najszybsza. Sejm miałby się nią zająć już podczas przyszłotygodniowego posiedzenia, a cały proces legislacyjny – w ocenie wiceministra Pyzika – powinien zakończyć pod koniec stycznia.
Na czym miałyby polegać instrumenty pomocowe? Wg informacji przekazanych przez szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza ustawa ma umożliwić zawieszenie spłaty zobowiązań spółek węglowych wobec ZUS i Polskiego Funduszu Rozwoju. W przypadku samej Polskiej Grupy Górniczej ma to być ok. 2 mld zł.
Wiceminister Pyzik odniósł się także do kwestii zaawansowania negocjacji z Komisją Europejską. Jak zapowiedział w drugiej połowie stycznia ma zostać złożony wniosek notyfikacyjny dotyczący programu transformacji górnictwa.
Jak przyznał zakończenie procesu prenotyfikacji wcale nie oznacza wstępnej zgody Brukseli na subwencjonowanie likwidowanych kopalń.
- Nie ma takiej zgody i nikt nie wie, czy ona będzie czy nie. Zakładam, że w jakiejś perspektywie, po przeprowadzeniu wniosku notyfikacyjnego, wszystko zakończy się sukcesem. Natomiast Komisja Europejska wyraźnie nam powiedziała, że nie daje nam zgody na pewne działania – zaznaczył Pyzik
źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Maciej Dorosiński