Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa wypracowały porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa - dowiedziała się PAP od przedstawicieli negocjujących stron.

"Rząd porozumiał się ze stroną społeczną w sprawie transformacji górnictwa do 2049 r." - poinformował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego na swoim Twitterze. "Tym wszystkim, którzy wierzyli, że polska droga do transformacji górnictwa może być realizowana w zgodzie społecznej... mamy porozumienie" i dodał: "Dziękuje Dominikowi Kolorzowi i całej stronie społecznej za dobre rozmowy. Porozumienie zakłada końcowy rok 2049".

Negocjacje trwały z przerwami od minionego wtorku.

Podczas kilku tur negocjacji porozumiano się co do zasad transformacji, jednak jeszcze minionej nocy sporny pozostawał jej harmonogram, czyli czas działania poszczególnych kopalń. Strony miały wrócić do rozmów w piątek w południe, jednak - jak nieoficjalnie informują przedstawiciele obu stron - już przed wyznaczoną godziną spotkania udało się uzgodnić sporne kwestie.

W piątek związkowcy przyszli do gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie prowadzone są rozmowy, już przed godz. 11. Na spotkanie zaproszono także śląskich parlamentarzystów - jest m.in. senator Dorota Tobiszowska.

Już wcześniej informowano, że strony zgodziły się, iż transformacja górnictwa ma być rozłożona na wiele lat, a górnicy dołowi mają mieć gwarancję pracy w kopalniach do emerytury.

Wypracowanie porozumienia ma zakończyć trwający od poniedziałku podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Według danych spółki, rano uczestniczyło w nim 215 osób ze wszystkich kopalń PGG. Związkowcy odwołują też zaplanowaną na piątkowe popołudnie manifestację w Rudzie Śląskiej.

- W związku z zamiarem podpisania porozumienia ze stroną rządową, a przede wszystkim uratowaniem KWK Ruda, odwołujemy zaplanowaną na 25 września manifestację w Rudzie Śląskiej - poinformował na Facebooku wiceszef Solidarności w PGG i szef związku w rudzkiej kopalni Halemba Artur Braszkiewicz.

źródło: nettg.pl