Ciąg dalszy rozmów związkowców z przedstawicielami rządu o przyszłości górnictwa i energetyki odbędzie się w środę po południu, od godz. 14. - podały strony po zakończeniu wtorkowych dyskusji. Wcześniej dotychczasowe efekty przeanalizuje Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS).

Są to ustalenia, jakie przekazali we wtorek, 22 września, tuż przed północą, po zakończeniu rozmów trwających tego dnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz oraz wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego Artur Soboń.

- Ustaliliśmy, że będziemy negocjacje kontynuować jutro od godz. 14.00. Są pewne wstępne koncepcje i pewne wstępne projekty, natomiast musimy je w swoim związkowym gronie bardzo głęboko przedyskutować - powiedział na krótkim nocnym briefingu Kolorz.

- Umówiliśmy się jako partnerzy, że dopóki one nie zostaną ustalone, będziemy przekazywać tylko takie skąpe informacje - dodał szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Pytany o środowe spotkanie uściślił, że analizowane będą wszystkie propozycje, jakie padły podczas wtorkowych negocjacji. Zaznaczył, że nie ma granic czasowych trwających rozmów. Potwierdził, że do czasu wynegocjowania porozumienia aktualne pozostają wcześniejsze ustalenia MKPS, w tym w sprawie trwającego podziemnego protestu czy piątkowej demonstracji w Rudzie Śląskiej.

Wiceminister Soboń podziękował uczestnikom wtorkowych rozmów, wśród których - prócz przedstawicieli związków i rządu - byli szefowie górniczych spółek. - To była uczciwa i dobra rozmowa. Zdajemy sobie sprawę, że ona wymaga również bardziej szczegółowej i pogłębionej rozmowy wewnątrz poszczególnych organizacji - dlatego dajemy sobie ten czas jutro do 14.00 - wskazał.

- To nie jest też tak, że omówiliśmy dzisiaj wszystkie kwestie, które chcielibyśmy omówić, bo ani my jako strona rządowa nie przedstawiliśmy wszystkich tematów, zarówno strona społeczna pewnie jeszcze też wszystkich kwestii nam nie przedstawiła - zasygnalizował wiceszef ministerstwa aktywów pańsrwowych.

- Natomiast to, o czym dzisiaj rozmawialiśmy, to są kluczowe, kierunkowe kwestie, które jutro od 14. będą omawiane, rozwijane, spisywane tak, aby dojść do porozumienia, bo obie strony - mam wrażenie - do tego zmierzają. Ale dzisiaj takiego porozumienia oczywiście nie ma - zaznaczył Soboń.

Dopytywany, czy po wtorkowym spotkaniu jest bliżej do porozumienia, Kolorz ocenił, że będzie to można powiedzieć po spotkaniu środowym. - Mogę potwierdzić jedną rzecz, że na pewno te rozmowy są na zupełnie innym poziomie, niż wszystkie wcześniejsze, które miały miejsce - na zdecydowanie wyższym poziomie - ocenił w nocy szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Wcześniej, we wtorek wieczorem strony miały prowadzić prace nad dokumentem, w którym miałyby zostać zawarte poczynione dotąd ustalenia. Pytany o to Kolorz skwitował, że były takie plany, ale strony umówiły się na kontynuację rozmów w środę o 14.00.

źródło: nettg.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056