górnik maska pgg- Sytuacja epidemiczna w Polskiej Grupie Górniczej ulega radykalnej poprawie - przekazała spółka. Do czwartku wyzdrowiało 78 proc. zakażonych pracowników, na status ozdrowieńca oczekuje jeszcze 415 górników. PGG ma kontynuować badania przesiewowe.

- W czwartek we wszystkich kopalniach było już tylko 415 infekcji SARS-CoV-2, natomiast wyzdrowiało 1447 pracowników. Co istotne praktycznie nie wykrywa się już nowych zakażeń. W ciągu ostatnich dni, od połowy czerwca, odnotowano zaledwie jeden nowy przypadek koronawirusa w badaniach przesiewowych - zaznaczył w czwartkowej informacji rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Dodał, że skala badań przesiewowych w PGG jest w zakładach przemysłowych "niespotykana na skalę europejską". Wśród pracowników kopalń PGG od 7 maja, gdy rozpoczęło się masowe testowanie górników, przebadano 50 053 wymazów. W pierwszej turze badań wykonano 20 331 testów, a ponowne badania (wykluczające infekcję przed powrotem do pracy) objęły 21 834 pracowników.

Głogowski podał, że w testach przesiewowych wynik pozytywny laboratoria oznaczyły u 1229 osób, a razem z 633 przypadkami stwierdzonymi przez sanepid zakażenie koronawirusem wykryto w sumie u 1862 zatrudnionych w PGG.

- To mniej niż 2 proc. wszystkich zatrudnionych w spółce - zaakcentował rzecznik.

Jak dodał, bez jakichkolwiek objawów Covid-19 infekcję przechodzi 98-99 proc. pracowników. Do szpitali lekarze skierowali 1,65 proc. zainfekowanych górników. W czwartek w przymusowym odosobnieniu na kwarantannie przebywało jeszcze 503 pracowników.

- Przygotowany i wdrożony przez spółkę system zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii jest skuteczny i przynosi efekty - ocenił cytowany przez Głogowskiego prezes PGG Tomasz Rogala.

- Z myślą o priorytecie, jakim jest ochrona pracowników przed epidemią i bezpieczne wznowienie produkcji, spółka zamierza przygotować się na kontynuację masowych testów przesiewowych pracowników - zadeklarował.

Dlatego zarząd PGG zdecydował o sfinansowaniu zakup specjalistycznego sprzętu analitycznego. Spółka umożliwi w ten sposób utworzenie nowoczesnego laboratorium diagnostycznego SARS-CoV-2 przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Będzie ono mogło wykonać do 2 tys. badań na dobę, zatem przetestowanie załogi jednej kopalni zajmie nie więcej niż dwa dni.

Ponadto spółka zapewnia, że w jej zakładach górniczych bez przerwy stosuje się zaostrzone rygory bezpieczeństwa epidemiologicznego, środki ochrony przed zakażeniem, a także system komunikacji z pracownikami m.in. z wykorzystaniem sms-ów.

Rzecznik PGG przypomniał, że dotąd w ciągu epidemii koronawirus najdotkliwiej doświadczył załogę ruchu Jankowice w kopalni ROW w Rybniku, gdzie wykryto łącznie 676 zakażonych (wyzdrowiało już 643), kopalni Sośnica w Gliwicach (460 infekcji i 453 ozdrowień), kopalni Murcki-Staszic w Katowicach (236 infekcji i 225 ozdrowień) oraz ruchu Marcel kopalni ROW (236 zakażonych i 20 ozdrowień).

W wyniku ostatnich badań przesiewowych w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach wykryto 89 zakażeń (wyzdrowiało dotąd 10 osób), w ruchu Bielszowice kopalni Ruda spośród 72 zakażonych wyzdrowiało już 60 pracowników. W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit odnotowano łącznie 27 zakażeń (13 ozdrowieńców), a w ruchu Chwałowice kopalni ROW 15 zakażeń (dotąd 3 ozdrowieńców).

źródło: nettg.pl, fot.: PGG

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056